Społeczność międzynarodowa wymaga od Iranu ujawnienia treści „czarnych skrzynek”

Społeczność międzynarodowa wymaga od Iranu ujawnienia treści „czarnych skrzynek”

Ukrinform
Iran musi przestrzegać prawa międzynarodowego i niezwłocznie przekazać „czarne skrzynki” z zestrzelonego samolotu UIA do odszyfrowania.

Kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało, że zostało to omówione podczas spotkania przedstawicieli pięciu krajów, których obywatele zginęli podczas katastrofy lotniczej w Teheranie.

„Wszystkie państwa są zaniepokojone niezdolnością Iranu do zapewnienia dostępu do czarnych skrzynek. Dodatek 13 Konwencji o lotnictwie cywilnym wymaga, aby stało się to bezzwłocznie. Iran musi natychmiast przekazać czarne skrzynki jako przejaw chęci przedstawienia pełnego obrazu tego wydarzenia”, podano w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że Minister Transportu Kanady i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju oficjalnie wyrazili swoje obawy kierownictwu ICAO.

Uczestnicy rozmowy zgodzili się również co do potrzeby „ciągłej presji, w celu wyjaśnienia odpowiedzialności, uzyskania przejrzystości i osiągnięcia sprawiedliwości dla ofiar PS752”.

„Ponadto uczestnicy zobowiązali się do uzgodnienia prawnych opcji negocjacji z Iranem w sprawie odpowiedzialności za ten akt w celu osiągnięcia sprawiedliwości, w tym odpowiedniego odszkodowania dla krewnych ofiar PS752”, podsumowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak informował Ukrinform, 8 stycznia po starcie z lotniska w Teheranie rozbił się samolot „Ukraine International Airlines” lotu PS752. Na pokładzie znajdowało się 176 osób, wszystkie zginęły. Pasażerami samolotu byli obywatele Ukrainy, Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Początkowo strona irańska twierdziła, że ​​wypadek był spowodowany problemem technicznym samolotu, i zaprzeczyła możliwości zestrzelenia samolotu. Jednak pod presją dowodów opublikowanych przez wiodące kraje świata 11 stycznia Iran stwierdził, że ukraiński samolot pasażerski został przypadkowo zestrzelony przez bojowników Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Następnie okazało się również, że samolot UIA został zestrzelony przez dwa pociski przeciwlotniczego systemu rakietowego Tor-M1, które Iran otrzymał od Rosji. Ta okoliczność, a także fakt, że Teheran wciąż odmawia przekazania „czarnych skrzynek” Kijowowi, wzbudziły wątpliwości wśród niektórych ekspertów, czy ukraiński samolot rzeczywiście został przypadkowo zestrzelony.

prs

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-