
Zełenski: Niemcy popierają członkostwo Ukrainy w NATO
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że stanowisko Niemiec w sprawie przyszłego członkostwa naszego kraju w NATO uległo zmianie – obecnie Niemcy popierają członkostwo Ukrainy w Sojuszu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że stanowisko Niemiec w sprawie przyszłego członkostwa naszego kraju w NATO uległo zmianie – obecnie Niemcy popierają członkostwo Ukrainy w Sojuszu.
30 czerwca 2025
Premier Denys Szmyhal rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o pomocy we wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej i zaostrzeniu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk rozmawiał w Kijowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Rozmawiali o presji sankcji wobec Rosji, partnerstwie ukraińsko-polskim i poparciu dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO.
Obiecującymi obszarami w stosunkach ukraińsko-polskich jest współpraca w przemyśle zbrojeniowym, zwłaszcza w zakresie wspólnej produkcji bezzałogowych statków powietrznych, a także gotowość polskich firm do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Ołeną Zełeńską i prezydentem Polski Andrzejem Dudą uczcili pamięć ukraińskich obrońców.
Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę ukraińskim Orderem Wolności.
27 czerwca 2025
Pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Serhij Kysłyca oświadczył, że tylko siłą można zmusić Rosję do zawarcia pokoju, dlatego też należy wzmocnić sankcje antyrosyjskie i wsparcie dla Ukrainy.
Porozumienie w sprawie powołania Specjalnego Trybunału do osądzenia zbrodni agresji przeciwko Ukrainie jest sygnałem, że Federacja Rosyjska nie będzie uchylać się od odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
26 czerwca 2025
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Strasburgu z Theodorosem Rousopoulosem, przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział po rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że spotkanie było „długie i znaczące”.
Prezydent Ukrainy podpisał w Pałacu Europy w Strasburgu porozumienie z Radą Europy o utworzeniu Specjalnego Trybunału do spraw zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W ramach szczytu NATO w Hadze prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderami państw E5 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Polska) i sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. Omówiono w szczególności kwestie wyposażenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej i systemy przeciwdziałania Shahed.
25 czerwca 2025
Rosyjscy urzędnicy próbują wpłynąć na decyzje głównych członków NATO dotyczące zwiększenia wydatków na obronność, fałszywie przedstawiając działania Rosji zmierzające do rozbudowy potencjału militarnego jako odpowiedź obronną na działania Sojuszu.
24 czerwca 2025
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dwukrotnie udaremniła próby zamachu na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego: w Polsce (na lotnisku w Rzeszowie) oraz na terenie Kancelarii Prezydenta w Kijowie.
22 czerwca 2025
To Rosja odrzuca wszelkie propozycje osiągnięcia pokoju, a jej przywódca Władimir Putin otwarcie wymienia miasta, którym grozi.
19 czerwca 2025
Trójka OBWE potępiła ataki Rosji na ludność cywilną i infrastrukturę na Ukrainie i zaapelowała do Rosji o zaprzestanie wojny.
15 czerwca 2025
USA nie poinformowały wcześniej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o zamiarze redukcji wsparcia wojskowego. Oczekuje on, że omówi ten temat z prezydentem USA Donaldem Trumpem na szczycie G7.
13 czerwca 2025
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina będzie rozwijać wspólną produkcję broni z Niemcami, ponieważ może powierzyć temu państwu swoje nowe technologie w dziedzinie kompleksu wojskowo-przemysłowego.
Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił to w wieczornym przemówieniu po dzisiejszej wizycie w Kijowie ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, podaje Ukrinform.
12 czerwca 2025
Rosja jest głównym źródłem zagrożeń dla wszystkich krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Państwa, które wzięły udział w szczycie „Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia” podzielają pogląd, że bezpieczeństwo Ukrainy i państw Europy Południowo-Wschodniej jest niepodzielne.
W szczycie Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia, który odbył się w Odessie, wzięli udział prezydenci Mołdawii, Czarnogóry, Rumunii i Serbii, a także premierzy Bułgarii, Chorwacji i Grecji.
09 czerwca 2025
Nowo wybrany prezydent Polski Karol Nawrocki sprzeciwia się obecnie przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej, uznaje jednak strategiczne znaczenie wsparcia naszego kraju w walce z rosyjską agresją.
08 czerwca 2025
Bardzo ważne jest, aby świat zrozumiał, że naciski mogą zmusić Rosję do zakończenia wojny, którą rozpoczęła przeciwko Ukrainie - przede wszystkim sankcje na ropę i na tych, którzy nadal handlują z agresorem.
05 czerwca 2025
Obecna polska opozycja, partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ma długą tradycję wspierania Ukrainy. Dlatego nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki może pójść w ślady swoich poprzedników z PiS – byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i obecnego szefa państwa Andrzeja Dudy.
Po spotkaniu Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w formacie Ramstein (UDCG), które odbyło się dziś w Brukseli, Minister Obrony Ukrainy ogłosił utworzenie, wspólnie z partnerami, nowej inicjatywy w zakresie produkcji obronnej, która ma stać się „strategicznym przesunięciem”.
Pomoc wojskowa od partnerów w 2025 r. przekroczy skalę wszystkich poprzednich lat wojny na Ukrainie.
03 czerwca 2025
Dziewiątka Bukaresztańska oraz państwa Europy Północnej będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, gospodarczego i humanitarnego w celu osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju.
02 czerwca 2025
Delegacja ukraińska przybyła do Stambułu na negocjacje z przedstawicielami Rosji.