Zełenski i Scholz w Davos rozmawiali o kontynuacji wsparcia dla Ukrainy
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Davos z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i omówił dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Davos z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i omówił dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Europa musi być silna, aby zagwarantować pokój i bezpieczeństwo sobie i swoim sojusznikom.
Szwajcaria jest zaangażowana w ideę osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie oraz jej powojennej odbudowy.
21 stycznia 2025
Wołodymyr Zełenski spotkał się z delegacją Sejmu Litwy na czele z marszałkiem Saulius Skvernelisem, która po raz pierwszy po wyborze na to stanowisko przybyła na Ukrainę.
Ostatniego dnia, 20 stycznia, na froncie odnotowano 152 starcia bojowe, najgorętsze - na kierunku pokrowskim.
Andrij Kowalenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział o ataku na Smoleńskie Zakłady Lotnicze, które zajmują się produkcją i modernizacją rosyjskich samolotów wojskowych, w szczególności szturmowego Su-25.
20 stycznia 2025
Ukraina ma potencjał i możliwości stworzenia systemu kompleksów rakietowych i rakiet przeciwlotniczych.
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski powiedział, że nie stracił wiary w zwycięstwo, jego zdaniem Ukraina jest w gorszej sytuacji.
W roku działań wojennych 2024 wróg stracił więcej niż podczas dwóch poprzednich lat wojny rosyjsko-ukraińskiej.
W ciągu ostatniego roku armia rosyjska zwiększyła liczebność swoich sił zbrojnych o 140 tys. osób.
Aby wygrać wojnę na pełną skalę, Siły Zbrojne muszą aktywnie wdrażać na polu bitwy to, w czym Ukraina ma przewagę nad siłami kraju agresora.
Siły Obronne Ukrainy zestrzeliły 93 rosyjskie UAV typu Shahed i drony innego typu, a kolejnych 47 dronów symulacyjnych zaginęło na miejscu.
17 stycznia 2025
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje, że w tym roku zainwestuje na Ukrainie 1,5 miliarda euro (1,54 miliarda dolarów).
Stuletnią umowę o partnerstwie podpisali w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski i brytyjski premier Keir Starmer.
Na spotkaniu ze społecznością ukraińską w Warszawie Wołodymyr Zełenski omówił kwestię integracji europejskiej, kroków na rzecz przybliżenia sprawiedliwego pokoju, a także wsparcia dla obywateli przebywających obecnie za granicą.
W Warszawie Wołodymyr Zełenski spotkał się ze studentami Wyższej Szkoły Ekonomicznej, gdzie studiuje około 300 Ukraińców.
16 stycznia 2025
Prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył prezydentowi stolicy Polski Rafałowi Trzaskowskiemu nagrodę „Miasta Ratownika”.
Ministerstwo Finansów potwierdziło potrzebę międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy na kwotę 39,3 mld dolarów na rok 2025.
Drugie spotkanie Grupy Roboczej do Spraw Historycznych utworzonej przez Ministrów Kultury Ukrainy i Polski, które ma rozstrzygnąć kwestie związane z prawem do godnego pochówku ofiar wojen i represji w stosunkach polsko-ukraińskich, zaplanowano na koniec stycznia 2025 r.
Eksport towarów z Ukrainy w okresie styczeń-listopad 2024 r. wyniósł 38,4 mld dolarów, co stanowi wzrost o 16,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W tym samym czasie import towarów wzrósł o 11% do 63,7 mld dolarów.
Prezydent RP Andrzej Duda uważa, że ważne kwestie historyczne, w tym tragedia wołyńska, należy z Ukrainą rozwiązać spokojnie i konstruktywnie.
Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina powinna być obowiązkowym uczestnikiem wszelkich negocjacji pokojowych z Rosją i zaproponował włączenie Polski w takie negocjacje jako kraju, który konsekwentnie wspiera niepodległość i suwerenność Ukrainy.
Premier Polski Donald Tusk wypowiadał się przeciwko ustalaniu warunków politycznego wsparcia Ukrainy w konfrontacji z Rosją lub we współpracy z Unią Europejską.
Wsparcie dla ukraińskich producentów broni: wszelkiego rodzaju drony, wiele rodzajów sprzętu, artyleria stało się jedną z kluczowych kwestii podczas negocjacji w Warszawie pomiędzy prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a premierem RP Donaldem Tuskiem.
15 stycznia 2025
W okresie przewodnictwa Polski w Radzie UE konieczne jest otwarcie kilku klastrów w negocjacjach dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
W 2024 roku Ukraina importowała paliwo z 15 krajów, które je produkują.
W 2024 r. eksport drogowy wyniósł ponad 10 mln ton o wartości 14,7 mld dolarów, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z rokiem 2023. Ukraina planuje negocjacje w sprawie przedłużenia „reżimu bezwizowego w zakresie transportu”.
Od początku wojny na szeroką skalę Ukraina pozyskała ponad 50 miliardów dolarów od UE i krajów europejskich.
Ministerstwo Finansów Ukrainy 14 stycznia 2025 roku podczas aukcji emisji obligacji wewnętrznych (ОVDP) pozyskało do budżetu państwa 8,8 mld hrywien.