Ukrenergo i EBI omawiają wzmocnienie ochrony i odbudowę systemu elektroenergetycznego
Poinformowało o tym biuro prasowe Ukrenergo na Facebooku, donosi Ukrinform.
Wśród członków delegacji EBI znaleźli się: Matteo Rivellini, szef Departamentu Inwestycji na Ukrainę w Europejskim Banku Inwestycyjnym, oraz Kristina Mikulova, szefowa Regionalnego Przedstawicielstwa EBI na Europę Wschodnią.

„Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z kluczowych partnerów Ukrenergo. Finansowanie budowy konstrukcji ochronnych w naszych obiektach o znaczeniu krytycznym to obszar, w którym wsparcie EBI jest szczególnie odczuwalne” – powiedział Witalij Zajczenko, prezes zarządu NEC Ukrenergo.
Według niego, po wznowieniu masowych ataków rosyjskich, niezwykle ważne jest, aby społeczność międzynarodowa nadal wspierała ukraiński system energetyczny.
„Aby zapewnić światło w ukraińskich domach, musimy nie tylko utrzymać obecne tempo prac naprawczych, ale także je przyspieszyć. Dotyczy to również budowy infrastruktury ochronnej” – powiedział szef Ukrenergo.
Rivellini z kolei zauważył, że skala i intensywność ostatnich ataków pokazują, jak ważna jest ochrona ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
„EBI niezmiennie angażuje się we wspieranie Ukrainy w tym trudnym okresie, pomagając zapewnić nieprzerwane dostawy energii elektrycznej milionom ludzi” – podkreślił.
Jak poinformowano, od początku inwazji na pełną skalę Europejski Bank Inwestycyjny przekazał Ogólnopolskiemu Komitetowi Naftowemu Ukrenergo 136 mln euro. Większość tych środków została zebrana na budowę zabezpieczeń przed dronami w kluczowych podstacjach systemu przesyłu energii elektrycznej.