Fejk: Ukraina poszukuje specjalistów dla nielegalnego przeszczepiania narządów

Fejk: Ukraina poszukuje specjalistów dla nielegalnego przeszczepiania narządów

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści umieścili własne ogłoszenie w serwisie poszukiwania pracy

Kanały rosyjskiego Telegramu zaczęły aktywnie przekazywać wiadomość, że w serwisie Jooble pojawiła się reklama, rzekomo opublikowana przez Centrum Innowacyjnych Technologii Medycznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Instytucja poszukuje specjalnego pracownika medycznego z doświadczeniem w niektórych obszarach chirurgii, potencjalnemu pracownikowi obiecuje się wynagrodzenie w wysokości 250-300 tysięcy hrywien i pełną anonimowość. Autorzy wpisu w Telegramie piszą, że instytucja ta zajmuje się nielegalną działalnością, a ich subskrybenci najwyraźniej założyli, że istnienie takiego wakatu ma związek z przeszczepianiem narządów.

Pomimo faktu, że ta oferta pracy faktycznie znajduje się na stronie Jooble, okazała się fałszywa. Centrum Innowacyjnych Technologii Medycznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy publikuje oferty pracy na swojej oficjalnej stronie internetowej. Lista była ostatnio aktualizowana 20 lipca 2023 r. i nie ma wolnego miejsca dla lekarza specjalizującego się w chirurgii.

Ponadto Ukrinformowi udało się skontaktować z przedstawicielem Centrum Innowacyjnych Technologii Medycznych. Powiedział, że ich instytucja nie ogłaszała takich wakatów. Ponadto informacja o fałszerstwie została już przekazana prawnikom firmy do wyjaśnienia.

Oficjalnego komentarza udzielił także przedstawicielka Jooble. Poinformowała, że ​​firma przyznaje, iż ogłoszenie to zostało zamieszczone w celu zdyskredytowania systemu medycznego Ukrainy oraz w innych celach rosyjskiej propagandy.

„Określone ogłoszenie zostało już usunięte z naszej witryny i nie jest już dostępne do oglądania. Bardzo nam przykro, że taka sytuacja zaistniała. Obecnie prowadzimy wewnętrzną weryfikację, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości” – podkreśliła.

Promocja fejków za pośrednictwem serwisów internetowych jest ostatnio popularna wśród propagandzistów. Sfałszowali już w ukraińskim serwisie OLX ogłoszenia sprzedaży gipsowych manekinów na dłonie i stopy, które rzekomo służą do unikania mobilizacji. Dodatkowo, w związku z fałszywymi ogłoszeniami, Rosjanie próbowali lansować narrację o okupacji Ukrainy przez Polskę, ale i ta fikcja została zdemaskowana.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-