Katastrofa lotnicza UIA: Prokuratorzy Ukrainy i Iranu przeprowadzili dodatkowe rozmowy

Katastrofa lotnicza UIA: Prokuratorzy Ukrainy i Iranu przeprowadzili dodatkowe rozmowy

zdjęcie
Ukrinform
Prokuratura Generalna przeprowadziła dodatkowe rozmowy z teherańskim Prokuratorem wojskowym w sprawie śledztwa w sprawie katastrofy samolotu PS752 na trasie Teheran-Kijów, która miała miejsce 8 stycznia 2020 roku – donosi służba prasowa Prokuratury Generalnej.

„31 lipca 2020 roku z inicjatywy zastępcy prokuratora generalnego Gunduza Mammadova odbyły się dodatkowe rozmowy z prokuratorem teherańskiej Prokuratury Wojskowej Golamabbasem Torki oraz zastępcą szefa sztabu wiceprezydenta Islamskiej Republiki Iranu Pezhmanem Mahammadi” - czytamy w oświadczeniu.

Podaje się, że strony ukraińska i irańska szczegółowo omówiły kryminalną część śledztwa w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu UIA PS752 „Teheran-Kijów”.

Mammadov i przedstawiciele delegacji irańskiej omówili konkretne rodzaje i warunki współpracy w celu ustanowienia szybkich i skutecznych dwustronnych więzi proceduralnych.

„Ukraina nie może zrzec się prawa do ścigania tego przestępstwa, ponieważ jest ono szczególnie poważne i popełnione wobec obywateli Ukrainy. I to jest nasz obowiązek wobec Ukrainy i społeczeństwa, a także zobowiązanie wynikające z prawa międzynarodowego. Dlatego nie pozostaje nam nic innego jak znaleźć kompromisowe i produktywne formy współpracy, szanujące zasady suwerenności i prawa naszych krajów”- powiedział Mammadov.

Zastępca prokuratora generalnego poinformował również irańskich urzędników o doświadczeniach prokuratorów i śledczych w prowadzeniu dochodzeń w sprawach karnych z ograniczonym dostępem do miejsca zbrodni, takich jak zestrzelenie MH17.

Należy podkreślić, że strony wyraziły gotowość do współpracy i dostarczenia informacji niezbędnych do dochodzenia w ramach ustawodawstwa krajowego obu krajów.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich jest 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Początkowo strona irańska twierdziła, że katastrofa była spowodowana problemem technicznym samolotu, ale 11 stycznia Iran przyznał, że samolot został przypadkowo zestrzelony przez bojowników Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Międzynarodowa grupę ds. katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie nalegał na przeniesienie rejestratorów lotów do Francji, która ma niezbędne możliwości techniczne do rozszyfrowania.

Urzędnik Iranu w Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego zgodził się w marcu przekazać rejestratory Francji lub Ukrainie do analizy, ale dotąd tego nie zrobiono.

18 lipca Iran wysłał do Paryża „czarne skrzynki” z ukraińskiego samolotu pasażerskiego UIA zestrzelonego w styczniu. Później wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin powiedział, że udało się odczytać i odszyfrować rejestratory lotów, a zapis potwierdził fakt nielegalnej ingerencji.

30 lipca w Kijowie z udziałem irańskiej delegacji odbyły się negocjacje w sprawie odszkodowania za zestrzelenie przez Iran ukraińskiego samolotu PS752.

31 lipca Prokuratura Generalna ogłosiła, że kolejną turę rozmów z Iranem w sprawie śledztwa odnośnie katastrofy lotniczej samolotu Teheran-Kijów zaplanowano na październik.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-