Rozpoczęły się przygotowania do decyzji i odłączenia Rosji od SWIFT – Kuleba

Rozpoczęły się przygotowania do decyzji i odłączenia Rosji od SWIFT – Kuleba

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rozpoczęły się przygotowania techniczne do decyzji i odłączenia Rosji od systemu płatności SWIFT napisał minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na Facebooku, donosi Ukrinform.

Według niego „oficjalna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale przygotowania techniczne do wprowadzenia tej sankcji już się rozpoczęły”.

„Walczyliśmy i walczyliśmy i wywalczyliśmy. Pracował na to cały pion ukraińskiej dyplomacji – od prezydenta Ukrainy po attache w ambasadzie Ukrainy”.

„Dziękuję też tysiącom osób, w tym diasporze ukraińskiej, które wywierają presję na swoje rządy, aby poparły tę decyzję” - napisał minister.

Według Kuleby, ukraińscy dyplomaci dedykują to zwycięstwo wszystkim obrońcom Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, szef państwa-agresora Władimir Putin poinformował 24 lutego, że rozpoczyna na Ukrainie operację specjalną i wprowadza rosyjskie wojska. Następnie przeprowadzono ataki rakietowe na szereg ukraińskich miast oraz zaatakowano obiekty wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

24 lutego rano Rada Najwyższa zatwierdziła dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wprowadzeniu stanu wojennego na całej Ukrainie.

W odpowiedzi na wojnę Putina z Ukrainą 24 lutego Unia Europejska nałożyła już dwa pakiety sankcji, ale najbardziej bolesny – odłączenie od SWIFT – nie został jeszcze uzgodniony.

Odłączenie od SWIFT nazywa się „bombą atomową dla gospodarki”.

26 lutego premier Niemiec Olaf Scholz spotkał się w Berlinie ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Politycy mają przekonać Scholza do zaprzestania blokowania decyzji o odłączeniu Rosji od SWIFT. Niemcy pozostają praktycznie jedynym krajem w UE, który nie zgadza się na ten krok, ponieważ spowoduje to ogromne szkody dla niemieckiego biznesu, w szczególności przy płaceniu za rosyjski gaz.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-