Dzisiaj - Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Dzisiaj - Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Ukrinform
Dzisiaj, 7 stycznia, chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie, donosi Ukrinform.

Dzisiejsze Święta Bożego Narodzenia są obchodzone przez kościoły, które używają kalendarza juliańskiego. W szczególności Kościół Prawosławny Ukrainy, Jerozolimy, Rosji, Serbii, Gruzji, Kościół Prawosławny Czech i Słowacji, klasztory w Athos, metropolia Besarabskiej Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.

Według Pisma Świętego Maria urodziła Jezusa Chrystusa podczas spisu ludności w Betlejem. Ponieważ miasto było przepełnione i nie było wolnego miejsca, Maria i Józef zostali na noc w szopie obok bydła. W momencie narodzin Zbawiciela gwiazda Betlejemska świeciła na niebie, wskazując drogę królom, którzy przynieśli swoje dary małemu Jezusowi. Dla upamiętnienia tego świętego dnia chrześcijanie gromadzą się co roku na nabożeństwach.

Święto Narodzenia Chrystusa - najbardziej uroczyste spośród dwunastu, obchodzone jest aż do następnego święta - Chrztu. Ten okres nazywa się Świętami. Na Ukrainie od dawna organizuje się szopkę, śpiewa kolędy i życzy wszystkim ludziom powodzenia przez cały rok.

Boże Narodzenie Chrystusa jest niezwykle uroczyste - niebiańskie, ale jednocześnie bardzo ziemskie, ludzkie święto, ponieważ nic nie może być ważniejsze i cudowniejsze niż narodziny dziecka, niż przybycie nowego małego życia w wielkim, złożonym świecie dorosłych. Niech więc światło gwiazdy bożonarodzeniowej, która świeci od ponad dwóch tysięcy lat i nie gaśnie, dotknie duszy każdego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-