W Polsce na zniszczonym grobie żołnierzy UPA zainstalowano tablicę z nowymi napisami

W Polsce na zniszczonym grobie żołnierzy UPA zainstalowano tablicę z nowymi napisami

zdjęcie
Ukrinform
W Polsce na mogile żołnierzy UPA, na Górze "Monastyr" pod Przemyślem, w miejsce tablicy pamiątkowej całkowicie zniszczonej w styczniu 2020 roku, zainstalowano nową - z nowym tekstem.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, prawdopodobnie została zainstalowana w ciągu ostatnich kilku dni.

Na płycie granitowej widnieje teraz napis w języku polskim i ukraińskim: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2-3 marca 1945 r.”

Na poprzedniej tablicy pamiątkowej, nieco większej, widniał napis „Polegli za wolną Ukrainę” oraz ukazano imiona, nazwiska i rok urodzenia wszystkich 62 ofiar.

Jak podawał Ukrinform, na górze „Monastyr” w pobliżu wsi Werchrata w województwie podkarpackim, niedaleko granicy z Ukrainą, znajduje się mogiła 62 żołnierzy UPA, dwa kamienne krzyże z lat czterdziestych XX wieku z wyrzeźbionym trójzębem oraz pomnik. Wandale rozbili tablicę pamiątkową na grobie w 2015 roku i całkowicie ją zniszczyli w styczniu tego roku.

Ogółem w latach 2014-2020 zniszczono i zbezczeszczono osiem ukraińskich miejsc pamięci w południowej Polsce. Filmy i zdjęcia z niszczenia tych pomników były często pierwszymi, które publikowały rosyjskie strony internetowe i zasoby bojowników na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Odtworzenie zniszczonej tablicy pamiątkowej na górze „Monastyr” było warunkiem uzyskania zgody strony ukraińskiej na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w polskich miejscach pamięci na Ukrainie.

W niedzielę Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął trzydniową oficjalną wizytę na Ukrainie. Wśród tematów, które zostaną poruszone, znajdują się złożone zagadnienia historyczne. W trakcie wizyty planowanesą w szczególności negocjacje między szefami instytutów pamięci narodowej Ukrainy i Polski Antonem Drobowiczem i Jarosławem Szarkiem.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-