Ukraina oddaje cześć pamięci poległych w tragedii na lotnisku Skniłów

Ukraina oddaje cześć pamięci poległych w tragedii na lotnisku Skniłów

Ukrinform
Dziś na Ukrainie oddają cześć pamięci tych, którzy zginęli 18 lat temu podczas tragedii na lotnisku Skniłów - jednego z największych wypadków w historii pokazów lotniczych.

W sobotę 27 lipca 2002 roku na lotnisku wojskowym Skniłów we Lwowie, podczas pokazu lotniczego poświęconego 60 rocznicy 14 Korpusu Lotnictwa Sił Powietrznych, miała miejsce jedna z największych katastrof lotniczych w Europie.

W wyniku upadku samolotu Su-27 zginęło 77 osób, w tym 28 dzieci. Sąd uznał za ofiary ponad 500 osób. W chwili katastrofy na lotnisku znajdowało się około 10 tysięcy osób.

Akrobacje wykonywali doświadczeni piloci pierwszej klasy pułkownik Wołodymyr Toponar i drugi pilot płk Jurij Jehorow. Obaj piloci katapultowali się i odnieśli tylko niewielkie obrażenia.

Śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej prowadziła Prokuratura Generalna i specjalna komisja Ministerstwa Obrony Ukrainy. Za tragedię bezpośrednio postawiono zarzuty 10 osobom, z czego 5 uniewinniono. Osoby biorące udział w pokazie lotniczym oraz piloci zostali uznani winnymi wypadku z powodu zaniedbania i nieprzestrzegania planu lotu.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Ofiary tragedii były niezadowolone z wyników śledztwa, ponieważ sprawcy nie zostali odpowiednio ukarani, odszkodowanie też było wystarczające, a poza tym obywatele nie otrzymali przeprosin od państwa.

Tragedia na lotnisku Skniłów, która stała się fatalnym zbiegiem okoliczności niefortunnego zdarzenia z czynnikiem ludzkiej nieodpowiedzialności i zaniedbania, pozostanie na zawsze czarną datą we współczesnej historii Ukrainy. Poszkodowani i krewni ofiar poległych w tej strasznej katastrofie lotniczej oddają cześć pamięci poległym corocznie 27 lipca.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-