Cztery partie weszłyby dziś do Parlamentu

Cztery partie weszłyby dziś do Parlamentu

Ukrinform
W przypadku przeprowadzenia w najbliższym czasie wyborów parlamentarnych - 5% próg wyborczy podołałyby 4 partie: „Sługa Narodu”, „Platforma Opozycyjna – Za Życie”,„Europejska Solidarność” oraz „Batkiwszczyna”.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa.

„Gdyby wybory do Rady Najwyższej Ukrainy odbyły się w najbliższym czasie, największe poparciem polityczne miałaby partia „Sługa Narodu” (zagłosowałoby na nią 34% osób, które wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na którą partię głosować). 19% osób, które wezmą udział w wyborach i już zdecydowało, kogo poprzeć, jest gotowych oddać głos na „Platformę Opozycyjną - Za Życie”, 15% na „Solidarność Europejską” i 8% na „Batkiwszczynę”.

Zdaniem socjologów pozostałe partie nie przekraczają progu 5 procentowego. I tak: „Siła i honor” może uzyskać 4% głosów, „Pozycja obywatelska” - 3%. Jednocześnie „Partia Radykalna Ołeha Laszki”, „Hołos”, „Ukraińska Strategia” Hrojsmana, „Swoboda”, „Partia Szarija” i „Blok Opozycyjny” otrzymują po około 2% głosów.

Z sondażu wynika, że 54% Ukraińców uważa, że działalność partyjną powinni na Ukrainie finansować liderzy partii, 40% - że, zwykli członkowie tych partii, 33% twierdzi, że fundusze powinni zapewnić zwolennicy partii.

Jednocześnie 15,5% Ukraińców popiera finansowanie partii z budżetu państwa, a 12% jest gotowych podjąć się finansowania partii politycznych na Ukrainie.

Ogólnopolskie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa wraz z Fundacją „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa w dniach od 3 do 9 lipca 2020 r. Zastosowana była metoda wywiadów osobistych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania, z wyłączeniem mieszkańców terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu oraz niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2022 wywiadów. Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-