Ukraińcy mają tendencję do przekazywania większej władzy urzędowi Prezydenta niż Parlamentowi – socjolog

Ukraińcy mają tendencję do przekazywania większej władzy urzędowi Prezydenta niż Parlamentowi – socjolog

Ukrinform
Mieszkańcy Ukrainy mają tendencję do przekazywania prezydentowi większej władzy niż Radzie Najwyższej - powiedział Wołodymyr Paniotto, dyrektor generalny Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) w wywiadzie dla Ukrinform, odpowiadając na pytanie, czy nie oburzyłoby obywateli, gdyby Ukraina przeszła do systemu parlamentarnego z zachowaniem nominalnego stanowiska Prezydenta wybranego w wyborach krajowych.

„Gdyby były dokładniejsze badania, w których by było wiele pytań, a ludzie lepiej rozumieliby wnioski lub wyniki jednego lub drugiego wyboru, to moim zdaniem nasza populacja nadal chciałaby mieć większą władzę prezydenta niż parlamentu. Instytucja Prezydenta zawsze miała u nas wyższy status i wyższy stopień zaufania. Teraz jest duża różnica między zaufaniem do Prezydenta i zaufaniem do Parlamentu - zaufanie do Parlamentu szybciej spada niż wiarygodność prezydenta” - powiedział Paniotto.

Odpowiadając na pytanie, czy istnieje potrzeba silnej ręki na Ukrainie, Paniotto powiedział: „W jednym z naszych badań bezpośrednie pytanie brzmiało: co jest ważniejsze dla naszego kraju - system demokratyczny lub silny przywódca? I tutaj na Ukrainie odpowiedziano: 27% - bycie krajem demokratycznym, a 53% - posiadać silnego lidera. W elektoratach wszystkich partii większość jest za silnym liderem.”

Przypomnijmy, według sondażu przeprowadzonego z okazji Roku Prezydenta Zełenskiego przez Grupę Socjologiczną „Rating”, Prezydent Wołodymyr Zełenski jest najbardziej darzonym zaufaniem politykiem na Ukrainie, któremu ufa 57% obywateli, a nieufność deklaruje 37%. Jednocześnie, zgodnie z wynikami ankiety, ponad jedna trzecia respondentów nie mogła ocenić swojego poziomu zaufania do Przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa i premiera Denysa Szmyhala. Zasadniczo 25% ufa Razumkowowi, 33% nie ufa mu, tylko 14% ufa obecnemu premierowi, a 39% nie ufa mu.

Jednocześnie, według sondażu, 39,3% Ukraińców jest gotowych wesprzeć Zełenskiego w wyborach prezydenckich, a 34% - partię „Sługa Narodu”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-