Sprawa MH17 - Dzisiaj w Holandii będzie kontynuowany proces

Sprawa MH17 - Dzisiaj w Holandii będzie kontynuowany proces

Ukrinform
We wtorek 10 marca w Holandii będzie kontynuowany proces w sprawie katastrofy Boeinga MH17 nad Donbasem w 2014 roku.

Oficjalnie oskarżono trzech Rosjan i jednego Ukraińca - donosi Ukrinform.

Ostatni w pierwszym dniu rozprawy występowali prawnicy jednego z podejrzanych, podpułkownika sił specjalnych GRU Federacji Rosyjskiej Olega Pułatowa, który wyraził chęć udziału w procesie w sprawie MH17.

Interesy Olega Pułatowa ze strony holenderskiej reprezentować będą 39-letnia Sabine ten Doesschate i 57-letni Boudewijn van Eijck z z holenderskiej kancelarii prawnej Sjöcrona Van Stigt (SVS), która współpracuje z rosyjską adwokat Oleną Kutiną.

Dla rozprawy sądowej w sprawie zestrzelonego samolotu lotu MH17, został zarezerwowany na rok kompleks sądowy Schiphol, położony około 50 km od Hagi. Znany jest wstępny harmonogram przesłuchań: od 9 do 13 marca, od 23 do 27 marca, od 8 czerwca do 3 lipca, od 31 sierpnia do 13 listopada 2020 roku oraz od 1 lutego do 26 marca 2021 roku.

19 czerwca 2019 roku Zespół międzynarodowych śledczych, badających katastrofę MH17 (JIT) nazwał czterech podejrzanych, którzy zostali uznani za zaangażowanych w transport i użycie bojowe Buka. Trzej z nich to Rosjanie. Jest to: Siergiej Dubiński, pułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, szef GRU Donieckiej Republiki Ludowej, którego uważa się za organizatora zastosowania wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Buk”; Oleg Pułatow - podpułkownik rosyjskich Sił Zbrojnych, zaangażowany w przewóz „Buku” i Igor Girkin - jest emerytowanym oficerem wojskowym Federacji Rosyjskiej, byłym pułkownikiem FSB, aktywnym uczestnikiem w rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Czwartym jest Ukrainiec Leonid Charczenko, który walczył po stronie DRL.

Przypomnijmy, pasażerski Boeing-777 MH17 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad okupowaną częścią Donbasu w dniu 17 lipca 2014 r. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi, wszyscy zginęli.

Międzynarodowy zespół śledczy twierdzi, że samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczego systemu rakietowego „Buk” należącą do 53. brygady powietrznej obrony rakietowej Sił Zbrojnych Rosji stacjonującej w Kursku.

W maju 2018 roku Holandia i Australia formalnie oskarżyły Rosję o udział w katastrofie lotniczej MH17.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-