W Kijowie pikietowano Ambasadę Iranu na znak poparcia demonstrantów w Teheranie

W Kijowie pikietowano Ambasadę Iranu na znak poparcia demonstrantów w Teheranie

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Pikieta odbyła się przed Ambasadą Iranu w Kijowie 13 stycznia na znak poparcia protestów, które trwają w Teheranie po katastrofie Boeinga Ukraine International Airlines.

O tym informuje Radio Liberty.

„Protestujący wyrazili solidarność i poparcie dla antyrządowych wieców, które miały miejsce w Teheranie po katastrofie lotniczej. Uczestnicy trzymali w rękach kwiaty i tabice z napisami „In memory of killed protestants (protesters – red.) in Iran” („ Pamięci zabitych protestujących w Iranie”). Plakaty mają także napisy w języku perskim i ukraińskim”, czytamy w komunikacie.

Przyniesiono także kwiaty i znicze.

Jeden z uczestników Witalij Owczarenko przypomniał protesty w Hongkongu i porównał je z sytuacją w Iranie oraz wydarzeniami Rewolucji Godności na Ukrainie.

„Tymi kwiatami i pocztówkami, które umieściliśmy przed budynkiem Ambasady, chcemy przypomnieć, że tam, nawiasem mówiąc, zarówno w Hongkongu, jak i w 2013 roku na Ukrainie, społeczeństwo obywatelskie walczy o przekształcenie swojego państwa w normalny demokratyczny kraj, walcząc z lokalnym antynarodowym reżimem, który na przykład w Iranie przetrzymuje swój kraj jako zakładnika od ponad 30 lat”, powiedział.

Przypomnijmy, w środę, 8 stycznia, około 6:00 czasu w Teheranie (około 4:30 czasu w Kijowie) po odlocie z lotniska w Teheranie rozbił się samolot Boeing-737 Ukraine International Airlines PS752, który leciał do Kijowa. Na pokładzie samolotu znajdowało się 176 osób: 167 pasażerów i 9 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wśród nich jest 11 Ukraińców - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Ponadto, według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wśród zmarłych jest 82 obywateli Iranu, 63 - Kanady, 10 - Szwecji, 4 – z Afganistanu, a także po 3 obywateli Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Wcześniej twierdzono, że wypadek miał miejsce z powodu problemu technicznego samolotu. Jednak w sobotę rano, 11 stycznia Iran ogłosił, że przypadkowo zestrzelił ukraiński samolot pasażerski. Samolot wystartował z lotniska i zbliżając się do tajnej bazy wojskowej IRGC, był postrzegany jako samolot wroga.

Odpowiedzialność za katastrofę samolotu UIA przejęła irańska formacja wojskowo-polityczna „Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej”.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-