Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu - Ukraińcy apelują przyłączyć się do akcji „Zapal świeczkę”

Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu - Ukraińcy apelują przyłączyć się do akcji „Zapal świeczkę”

wideo
Ukrinform
W sobotę 23 listopada, w Dniu Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, o godzinie 16:00 zostanie ogłoszona minuta ciszy, po której rozpocznie się akcja „Zapal świeczkę”.

W każdej chwili każdy może przyłączyć się do uhonorowania poległych rodaków i zapalić świeczkę na parapecie.

Tradycyjnie dziś pamięć milionów Ukraińców zabitych podczas ludobójstwa będzie uczczona minutą ciszy i zapaleniem świec na centralnych placach miast, w pobliżu pomników Hołodomoru, w kościołach i w Sali Pamięci Narodowego Muzeum „Ofiary Hołodomoru w Kijowie”. Tradycję palenia świec w oknie domów, tak zwaną „Świeczkę w oknie”, zasugerował badacz Hołodomoru James Mace.

Dzień Pamięci Ofiar Głodu obchodzony jest corocznie w czwartą sobotę listopada.

W XX wieku Ukraińcy doświadczyli trzech głodów: 1921–1923, 1932–1933 i głodu 1946–1947. Jednak najbardziej masowy był Hołodomor z lat 1932–1933 - ludobójstwo narodu ukraińskiego popełnione przez totalitarny reżim komunistyczny ZSRR.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-