Rosja nie powinna bać się przystąpienia Ukrainy do NATO – Stoltenberg

Rosja nie powinna bać się przystąpienia Ukrainy do NATO – Stoltenberg

Ukrinform
Rosja nie powinna obawiać się rozszerzenia NATO, ani niepokoić akcesją do NATO nowych demokracji, w tym Ukrainy, gdyż proces rozszerzenia Sojuszu zawsze prowadził jedynie do wzmocnienia pokoju i stabilności w regionie – powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli po drugim dniu spotkania na szczeblu ministrów obrony NATO sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, donosi korespondent Ukrinform.

W ten sposób lider Sojuszu odpowiadał na pytania dziennikarzy, czy obawiał się, że propozycje stworzenia Ukrainie perspektywy członkostwa w NATO mogą wywołać agresję ze strony Rosji.

"Nie. Częściowo dlatego, że NATO jest sojuszem obronnym. Częściowo dlatego, że to do Ukrainy i 30 państw NATO należy decyzja, kiedy Ukraina jest gotowa do przystąpienia do Sojuszu. Rosja nie ma prawa ingerować ani wypowiadać się w tym procesie. Bo Ukraina jest suwerennym niepodległym państwem i ma prawo obrać własną drogę. Tak więc to od Ukrainy zależy, czy chce przystąpić do Sojuszu, i z pewnością sprawą 30 państw członkowskich jest podjęcie decyzji, kiedy Ukraina będzie gotowa i zgodna ze standardami NATO”- powiedział sekretarz generalny NATO.

„Rozszerzenie NATO w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzmocniło pokój i stabilność w całej Europie. Nie ma więc powodu, dla którego Rosja miałaby się bać, mieć jakiekolwiek prawo weta lub powstrzymywać jakiekolwiek suwerenne państwo przed przystąpieniem do Sojuszu” – dodał Stoltenberg.

Przypomnijmy, szczyt NATO w Brukseli w czerwcu br. potwierdził perspektywę integracji euroatlantyckiej Ukrainy i Gruzji, gdy kraje te będą gotowe na taki krok i gdy dojdzie do porozumienia politycznego w sprawie takiego członkostwa wśród wszystkich sojuszników.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-