Uczestnicy „Platformy Krymskiej” przyjęli wspólną deklarację

Uczestnicy „Platformy Krymskiej” przyjęli wspólną deklarację

Ukrinform
Uczestnicy Międzynarodowej „Platformy Krymskiej” potwierdzili swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, potępili tymczasową okupację Krymu, militaryzację półwyspu, łamanie praw człowieka i swobody żeglugi w regionie oraz wezwali Federację Rosyjską do konstruktywnego udziału w platformie.

Mówi o tym wspólna deklaracja, przyjęta w ramach podsumowania szczytu „Platformy Krymskiej”, opublikowana na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, informuje Ukrinform.

„Uczestnicy Międzynarodowej „Platformy Krymskiej” nie uznają i nadal potępiają tymczasową okupację i bezprawną aneksję Krymu, która stanowi bezpośrednie wyzwanie dla bezpieczeństwa międzynarodowego z groźnymi konsekwencjami dla prawa i porządku międzynarodowego, która chroni integralność terytorialną, jedność i suwerenność wszystkich państw."

Szczyt potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności, niezależności politycznej, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na szczeblu międzynarodowym, w tym na jej wodach terytorialnych.

Deklaracja potępia naruszenia i nadużycia oraz systemowe bezprawne ograniczanie praw człowieka i podstawowych wolności, których doświadczają mieszkańcy Krymu, trwającą militaryzację Krymu, która podważa bezpieczeństwo i stabilność w całym regionie Morza Czarnego, oraz przeszkody w prawach i wolności żeglugi.

Deklaracja ustanowiła Międzynarodową „Platformę Krymską” jako format doradczy i koordynacyjny mający na celu pokojowe zakończenie tymczasowej okupacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską oraz przywrócenie kontroli Ukrainy nad terytorium w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym.

Uczestnicy podjęli również decyzję o kontynuowaniu polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską oraz rozważeniu dalszych środków politycznych, dyplomatycznych i restrykcyjnych wobec Rosji, w ramach środków, jakie przewiduje system prawny każdego uczestnika Platformy i zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Ponadto zwraca się uwagę, że członkowie Platformy sprostają nowym wyzwaniom i zagrożeniom hybrydowym, jakie niesie postępująca militaryzacja Krymu oraz będą wspierać wspólne wysiłki na rzecz wzmocnienia odporności na te zagrożenia w kontekście rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie Morza Czarnego.

Jednocześnie wezwano Rosję do wypełnienia swoich zobowiązań jako siły okupacyjnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i innym obowiązującym prawem międzynarodowym oraz do natychmiastowego zaprzestania wszelkich naruszeń praw człowieka i nadużyć wobec mieszkańców Krymu, aby zapewnić pełny i nieograniczony dostęp dla ustanowionych regionalnych i międzynarodowych mechanizmów monitorowania praw człowieka, w szczególności Misji Obserwacyjnej Praw Człowieka ONZ na Ukrainie i Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, a także dla organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka.

Uczestnicy szczytu postanowili połączyć wysiłki na rzecz ochrony praw i wolności ludności cywilnej zamieszkującej okupowany Krym oraz doprowadzenia do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia obywateli Ukrainy bezprawnie przetrzymywanych lub skazanych przez Rosję z powodów politycznych na okupowanym Krymie i w Rosji.

Ponadto w deklaracji zapisano, że uczestnicy rozważą wsparcie projektów gospodarczych, infrastrukturalnych i środowiskowych, które przyczynią się do dalszego rozwoju regionów Ukrainy graniczących z czasowo okupowanym Półwyspem Krymskim.

Szczyt potwierdził swoją determinację do utrzymania presji na Rosję w celu zakończenia tymczasowej okupacji Krymu i wezwał Federację Rosyjską do konstruktywnego zaangażowania się w działania Międzynarodowej Platformy Krymskiej.

Przypomnijmy, 23 sierpnia w Kijowie odbywa się szczyt inauguracyjny „Platformy Krymskiej” w ramach inicjatywy Prezydenta Ukrainy w sprawie deokupacji Krymu. Bierze w nim udział 46 delegacji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-