Aktualizacja Układu o stowarzyszeniu - Zełenski nazwał „zadaniem minimum” na szczyt Ukraina-UE

Aktualizacja Układu o stowarzyszeniu - Zełenski nazwał „zadaniem minimum” na szczyt Ukraina-UE

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się na najbliższym szczycie Ukraina-Unia Europejska podsumować pierwsze wyniki negocjacji w sprawie aktualizacji taryfowej części Umowy stowarzyszeniowej.

Oświadczył to podczas przemówienia na Międzynarodowej Konferencji Reform na Ukrainie, która odbywa się w Wilnie (Litwa), donosi korespondent Ukrinform.

„Staramy się aktualizować Układ o stowarzyszeniu. Dynamiczne zmiany w prawodawstwie Unii Europejskiej oraz warunki naszej dwustronnej wymiany handlowej wymagają od nas kreatywności i elastyczności. Proces ten został zainicjowany podczas poprzedniego szczytu Ukraina-UE. Do następnego szczytu musimy podsumować pierwsze wyniki negocjacji w sprawie aktualizacji taryfowej części Umowy” – powiedział Zełenski.

Według niego jest to zadanie minimum.

Głowa państwa uważa też, że bezwizowe podróże przemysłowe powinny być historią wspólnego sukcesu Ukrainy i UE.

„Producenci ukraińscy czekają na uproszczenie handlu produktami przemysłowymi. Konkluzje raportu z poprzedniej misji oceniającej UE są dość optymistyczne, a pandemia koronawirusa nie powinna stać na przeszkodzie temu celowi” – podkreślił prezydent.

Przypomnijmy, Zełenski 6-7 lipca przebywał w Republice Litewskiej i wziął udział w międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie. Pierwsza taka Konferencja odbyła się w 2017 roku w Londynie jako forma zjednoczenia wysiłków partnerów i przyjaciół Ukrainy. Uczestnicy forum omawiają sytuację w kraju i określają ocenę przemian demokratycznych i reform zachodzących od 2014 roku. Konferencja została następnie zwołana w 2018 r. w Kopenhadze, a w 2019 r. w Toronto.

Poprzedni, 22. Szczyt Ukraina-UE odbył się 6 października 2020 r. w Brukseli, kolejny zaplanowano na 12 października 2021 r. w Kijowie.

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy poinformowało w czerwcu, że kontynuuje współpracę z ekspertami europejskimi nad aktualizacją Umowy Stowarzyszeniowej, w tym jej części handlowej. Zwrócono uwagę, że aktualizacja części taryfowej jest konieczna, aby uwzględnić zmiany, które nastąpiły od jej podpisania.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-