Rewolucja godności zadecydowała o nieodwracalności drogi europejskiej – Szmyhal

Rewolucja godności zadecydowała o nieodwracalności drogi europejskiej – Szmyhal

Ukrinform
Rewolucja godności to przełomowe wydarzenie historyczne dla Ukrainy i kluczowy element formowania państwa, który zadecydował o nieodwracalności drogi europejskiej - napisał premier Denys Szmyhal w Telegramie, donosi Ukrinform.

„Rewolucja godności stała się dla Ukrainy decydującym wydarzeniem historycznym i kluczowym elementem formowania państwa. Określiła nieodwracalność europejskiej drogi Ukrainy. A Bohaterowie Niebiańskiej Sotni stali się uosobieniem odwagi i oddania” - podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że od 18 do 21 lutego 2014 roku w Kijowie miały miejsce najtragiczniejsze wydarzenia Rewolucji Godności, a dziesiątki ludzi oddało życie w obronie ukraińskich wartości.

Szmyhal podkreślił, że to byli różni ludzie: studenci, odnoszący sukcesy przedsiębiorcy, emeryci, z różnych stron Ukrainy i zagranicy, najmłodszy miał 17 lat, a najstarszy - 82 lata.

Zdaniem premiera wszystkich łączyło poczucie godności i honoru, gotowość do obrony własnych praw i wolności.

„To duża odpowiedzialność i wspólne zadanie każdego z nas - zbudować silną i dobrze prosperującą europejską Ukrainę, za którą oddali życie uczestnicy Rewolucji Godności, a także ci, którzy nadal bronią wartości Euromajdanu przed Rosją. Jesteśmy wdzięczni Niebiańskiej Sotni za wolność”- napisał Szmyhal.

Przypomnijmy, 20 lutego Ukraina corocznie obchodzi Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni zgodnie z dekretem prezydenckim z 11 lutego 2015 r. „O uhonorowaniu bohaterstwa uczestników Rewolucji Godności i utrwaleniu pamięci o Bohaterach Niebiańskiej Sotni."

W dniach 18-21 lutego 2014 r. w Kijowie doszło do zaciekłych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami Rewolucji Godności. 20 lutego 2014 roku zmarła większość działaczy Euromajdanu.

Rada Najwyższa 17 lutego 2021 r. uznała rewolucję godności za jeden z kluczowych momentów ukraińskiej państwowości i propagator narodowej idei wolności.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-