Pięć krajów złożyło oświadczenie w rocznicę katastrofy samolotu UIA w Iranie

Pięć krajów złożyło oświadczenie w rocznicę katastrofy samolotu UIA w Iranie

Ukrinform
Ukraina, Afganistan, Wielka Brytania, Kanada i Szwecja wezwały Iran do pilnego przedstawienia pełnego i wyczerpującego wyjaśnienia wydarzeń i decyzji, które doprowadziły do katastrofy samolotu UIA w Teheranie rok temu.

Tak napisano w oświadczeniu tych 5 krajów, wydanym w rocznicę tragicznej daty zestrzelenia samolotu PS752, donosi Ukrinform powołując się na rządowy portal.

„Dziś oddajemy cześć pamięci ofiar i składamy szczere kondolencje wszystkim, którzy opłakują ofiary tragedii PS752. Dzielimy smutek rodzin, krewnych i przyjaciół, którzy stracili bliskich. Pilnie wzywamy Iran do pełnego i wszechstronnego wyjaśnienia wydarzeń i decyzji, które doprowadziły do tej przerażającej katastrofy lotniczej, w tym konkretnych działań, które zapewnią, że nigdy się to nie powtórzy”- czytamy w oświadczeniu.

Podkreśla się również, że te pięć krajów „postawi Iran przed wymiarem sprawiedliwości w celu ustanowienia wymiaru sprawiedliwości i zapewnienia, że Iran zapłaci pełne odszkodowanie rodzinom zmarłych i rannych”.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich było 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

11 stycznia władze irańskie, po kilku dniach sprzeciwu, przyznały, że ukraiński samolot został omyłkowo zestrzelony przez system rakiet przeciwlotniczych.

29 grudnia 2020 r. prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył załodze samolotu PS752 tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy.

5 stycznia 2021 roku minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina otrzymała od Iranu projekt raportu technicznego dotyczącego okoliczności katastrofy Boeinga 737 Ukraine International Airlines pod Teheranem z dnia 8 stycznia 2020 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-