Ukraina nie będzie dostarczać wody do rosyjskich baz na Krymie – Cymbaliuk

Ukraina nie będzie dostarczać wody do rosyjskich baz na Krymie – Cymbaliuk

Ukrinform
Ukraina nie będzie zaspokajać potrzeb wodnych rosyjskich baz wojskowych na Krymie - przywrócenie zaopatrzenia w wodę półwyspu możliwe jest dopiero po deokupacji - powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk podczas spotkania Stałej Rady OBWE - informuje korespondent Ukrinform.

„Jeśli okupant deklaruje brak zasobów wodnych dla ludności, to zrozumiałe jest, że zasoby wodne są przekierowywane na inne cele, takie jak funkcjonowanie kompleksu wojskowo-przemysłowego i baz. Ukraina nie zamierza zaspokajać potrzeb rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego” - powiedział Cymbaliuk, komentując temat zaopatrzenia Krymu w wodę.

Poinformował on również delegacje państw uczestniczących w OBWE, że Ukraina nie zablokowała naturalnego potoku wodnego ani rzeki, z której woda wpływa na Krym.

„Ukraina po prostu zawiesiła sztuczne dopływy wodne, którymi kiedyś zapewniała przyspieszony rozwój gospodarki i rolnictwa na półwyspie. Krajowe zasoby wodne Krymu są wystarczające, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców półwyspu w wodę nawet w najsuchszych latach” - powiedział Cymbaliuk.

Podkreślił, że zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym za sytuację na czasowo okupowanym terytorium w pełni odpowiada państwo okupujące. Dotyczy to między innymi kwestii zaopatrzenia ludności terytorium okupowanego czasowo w zasoby, w tym wodę.

„Przywrócenie zaopatrzenia Krymu w wodę z Ukrainy kontynentalnej jest możliwe dopiero po deokupacji półwyspu” - dodał szef misji Ukrainy w OBWE.

Przypomnijmy, 7 września w rejonach symferopolskim, bakczysarajskim i w Symferopolu na okupowanym Krymie rozpoczął się trzeci, najpoważniejszy etap ograniczeń w dostawach wody z powodu suszy i spłycenia zbiorników wodnych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-