Zełenski zatwierdził strategię bezpieczeństwa narodowego

Zełenski zatwierdził strategię bezpieczeństwa narodowego

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret w sprawie wprowadzenia w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz zatwierdzenia Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy.

Odpowiedni dekret nr 392/2020 został podpisany przez głowę państwa w poniedziałek - informuje Ukrinform, zsyłając się na informacje służby prasowej prezydenta.

„Dokument wprowadza w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego Obrony z dnia 14 września 2020 r. „W sprawie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy” i zatwierdza odpowiednią strategię - czytamy w komunikacie.

Zwraca się uwagę, że Strategia Bezpieczeństwa Narodowego określa główne kierunki polityki państwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego, w szczególności: priorytety interesów narodowych Ukrainy i bezpieczeństwa narodowego, cele i główne kierunki polityki państwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego; aktualne i przewidywane zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i interesów narodowych Ukrainy, z uwzględnieniem polityki zagranicznej i uwarunkowań wewnętrznych; główne kierunki polityki zagranicznej państwa w celu zapewnienia jego interesów narodowych i bezpieczeństwa; kierunki i zadania reformowania i rozwoju sektora bezpieczeństwa i obronności; zasoby potrzebne do jego realizacji.

W Strategii jest napisane, że Ukraina pragnie pokoju, który jest kluczem do rozwoju państwa, a człowiek, jego życie i zdrowie, honor i godność, nietykalność i bezpieczeństwo - najwyższa wartość społeczna.

Ostatecznym celem Strategii jest ustanowienie wolnej, dostatniej, bezpiecznej Ukrainy, gdzie panuje praworządność, gdzie każdy może realizować swoje talenty i umiejętności, gdzie ludzie oddychają czystym powietrzem, piją czystą wodę i z którą wiążą przyszłość swoich dzieci i wnuków.

Strategia opiera się na trzech głównych zasadach polityki państwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego:

  • powstrzymywanie - rozwój zdolności obronnych i bezpieczeństwa w celu zapobiegania zbrojnej agresji na Ukrainę;

  • wytrzymałość - zdolność społeczeństwa i państwa do szybkiego dostosowywania się do zmian w środowisku bezpieczeństwa i utrzymania trwałego funkcjonowania, w szczególności poprzez minimalizowanie zewnętrznych i wewnętrznych podatności;

  • wzajemne oddziaływanie - rozwój relacji strategicznych z kluczowymi partnerami zagranicznymi, przede wszystkim z Unią Europejską i NATO oraz ich państwami członkowskimi, USA, pragmatyczna współpraca z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi w oparciu o interesy narodowe Ukrainy.

Priorytety interesów narodowych wyznaczają: obrona niepodległości i suwerenności państwa; przywrócenie integralności terytorialnej w ramach międzynarodowej granicy państwowej Ukrainy; rozwój społeczny, przede wszystkim rozwój kapitału ludzkiego; ochrona praw, wolności i uzasadnionych interesów obywateli Ukrainy; integracja europejska i euroatlantycka.

Jednocześnie BP poinformował, że Strategia uwzględnia najnowsze zmiany w sytuacji bezpieczeństwa narodowego i obronności w związku z kryzysem w gospodarce światowej, pojawienie się nowych czynników wpływających na międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa, rozprzestrzenianie się COVID-19 wywołanego przez koronawirusa, a także zwiększające ryzyko wystąpienia katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-