Kuleba - o problemach historycznych z Polską: ważna jest zasada wzajemności

Kuleba - o problemach historycznych z Polską: ważna jest zasada wzajemności

Ukrinform
Ukraina jest otwarta na współpracę w rozwiązywaniu problemów historycznych z Polską, ale uważa zasadę wzajemności za krytycznie ważną – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem w Warszawie - informuje korespondent Ukrinform.

„Jesteśmy absolutnie otwarci na współpracę z Polską, szanujemy prawo do poszukiwania i honorowania miejsc historycznych, w tym miejsc pochówku, ale dla nas absolutnie „krytyczna”, jak sądzę, i dla naszych polskich partnerów, jest zasada wzajemności” - powiedział Kuleba.

Podkreślił, że Polska i Ukraina powinny podchodzić do „niezwykle wrażliwej” kwestii historycznej dla obu społeczeństw nie tylko w oparciu o wzajemny szacunek, ale także synchronizację wzajemnych decyzji.

„Między naszymi krajami doszło do pewnego porozumienia i zgodnie z tą umową Ukraina zniosła zakaz ekshumacji polskich pochówków na Ukrainie. Teraz czekamy na decyzję Polski o odnowieniu jednego ukraińskiego pomnika, a potem wszystkie możliwości dalszego rozwoju współpracy w tej dziedzinie zostaną otwarte”- podkreślił szef MSZ Ukrainy.

Z kolei minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz przypomniał, że jesienią ubiegłego roku Polski Instytut Pamięci Narodowej poprosił o możliwość przeprowadzenia operacji poszukiwawczych w Drohobyczu, gdzie NKWD miało więzienie, i we Lwowie, gdzie istnieją dwa pochówku polskiego 1939 .

„Właściwe polskie instytucje rozpatrują wniosek strony ukraińskiej o przywrócenie tablicy na górze Monastyr - na grobach obywateli Ukrainy. Myślę, że sprawy te zostaną rozstrzygnięte przez odpowiednie władze, bo to nie leży w kompetencji MSZ” - dodał Czaputowicz.

Przypomnijmy, w styczniu w Polsce na górze Monastyr w pobliżu wsi Werchrata w województwie podkarpackim nieznane osoby zniszczyły tablicę pamiątkową z grobu żołnierzy UPA. Tablica na grobie poświęcona była członkom UPA - mieszkańcom okolicznych wsi, którzy zginęli w walkach z NKWD w okolicznych lasach 2-3 marca 1945 r.

W dniach 27-28 lipca minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przebywa z roboczą wizytą w Polsce.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-