Ukraina jest gotowa przyłączyć się do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO – Prystajko

Ukraina jest gotowa przyłączyć się do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO – Prystajko

Ukrinform
Ukraina przygotowała całą bazę wojskową niezbędną do przystąpienia do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunities Partners (EOP) ) - powiedział wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Wadym Prystajko podczas wideokonferencji z przedstawicielami krajów członkowskich, delegacją NATO na Ukrainie, informuje portal rządowy.

„Z wojskowego punktu widzenia Ukraina jest gotowa przystąpić do Programu Rozszerzonych Możliwości, który zwiększy interoperacyjność ukraińskiego wojska z jednostkami państw członkowskich NATO. W tej dziedzinie jest jeszcze trochę „pracy domowej”, ale prace są dobrze zaplanowane i zrozumiałe dla przedstawicieli ukraińskiego sektora bezpieczeństwa i obrony, a także ich partnerów NATO. Z politycznego punktu widzenia widzimy także formowanie się konsensusu w sprawie zaproszenia Ukrainy do tego formatu wśród najbliższych partnerów Sojuszu - powiedział Prystajko.

Przypomniał, że dziś Australia, Jordania, Szwecja, Finlandia i Gruzja współpracują z NATO w ramach tego programu.

„Oczekuję zaproszenia dla Ukrainy na następnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony” - powiedział dyplomata.

Wicepremier podziękował przedstawicielom NATO za ich konsekwentne wsparcie dla Ukrainy w reformie sektora obronnego, w szczególności we wdrażaniu Rocznego programu krajowego, który jest bardzo zbliżony do planu działania na rzecz członkostwa w NATO.

Podkreślił także, że Ukraina nadal dąży do pełnego członkostwa w UE i NATO, zgodnie z Konstytucją Ukrainy.

„Kurs Ukrainy do członkostwa w NATO pozostaje niezmieniony. Roczny program narodowy i kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy są praktycznymi narzędziami, które pomogą nam osiągnąć ten cel - powiedział Prystajko.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-