Unia Europejska popiera inicjatywy formatu normandzkiego dotyczące zawieszenia broni w Donbasie

Unia Europejska popiera inicjatywy formatu normandzkiego dotyczące zawieszenia broni w Donbasie

Ukrinform
UE uważa spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim za znaczną możliwość do poczynienia postępów w realizacji szczytu paryskiego z dnia 9 grudnia 2019 r.- powiedział rzecznik UE Peter Stano.

„UE popiera wezwanie do trwałego i całkowitego zawieszenia broni, które jest teraz jeszcze ważniejsze dla działań humanitarnych w obliczu walki z pandemią koronawirusa. Powtarzamy, że oczekujemy, że Rosja i wspierane przez nią siły zbrojne zapewnią swobodę przemieszczania się przez linię rozdzielającą do obszarów pozostających poza kontrolą rządu. SMM OBWE powinna mieć możliwość wypełnienia swojego mandatu i dostarczenia wiarygodnych informacji na temat rozwoju sytuacji w całym regionie Donbasu” - czytamy w dokumencie.

Rzecznik UE podkreślił, że organizacje humanitarne, w tym Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, powinny mieć pełny dostęp do całego obszaru Donbasu, aby pomóc wszystkim potrzebującym, a także uzyskać dostęp do więźniów na tych terytoriach.

„Pełne wdrożenie Porozumień Mińskich jest jedynym sposobem na osiągnięcie stabilnego i pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Unia Europejska pozostaje niezachwiana w swoim silnym poparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”- oświadczyła UE.

Przypomnijmy, 30 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji zorganizowali wideokonferencję. Formalnie gospodarzem wydarzenia był Berlin.

Ostatnie spotkanie przywódców formatu normandzkiego odbyło się 9 grudnia 2019 r. w Paryżu z udziałem prezydentów Ukrainy, Francji i Rosji: Wołodymyra Zełenskiego, Emmanuela Macrona i Władimira Putina, a także niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-