Sankcje wobec Rosji są ściśle związane z pełnym wdrożeniem „Mińska” - rzecznik UE

Sankcje wobec Rosji są ściśle związane z pełnym wdrożeniem „Mińska” - rzecznik UE

komentarz
Ukrinform
Zmiany w polityce UE wobec Rosji, w tym zmiana systemu sankcji nałożonych na Rosję za naruszenia prawa międzynarodowego, są bezpośrednio zależne od istotnych i widocznych zmian w międzynarodowym zachowaniu Federacji Rosyjskiej – powiedział rzecznik UE Peter Stano podczas wirtualnego briefingu w czwartek, donosi Ukrinform.

Stano przypomniał, że polityka UE wobec Rosji opiera się na 5 zasadach uzgodnionych przez państwa członkowskie w odpowiedzi na wydarzenia wokół Ukrainy w 2014 r.

„Jedną z tych zasad jest to, że UE współpracuje z Rosją, jeżeli ma wyraźne interesy. Inną zasadą jest to, że wszelkie znaczące zmiany w polityce UE oraz w naszej współpracy i dialogu z Rosją zależą od pełnego wdrożenia porozumień mińskich - jest to dla nas bardzo ważne - powiedział Stano.

Przypomniał, że UE zastosowała sankcje wobec Rosji w wyniku naruszenia przez nią prawa międzynarodowego, w szczególności podczas aneksji półwyspu krymskiego, a także w wyniku działań Rosji zmierzających do destabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy.

„Sankcje gospodarcze są stale rozważane, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w terenie, i są ściśle związane z pełnym wdrożeniem Porozumień Mińskich, jak już wielokrotnie mówiliśmy. Dlatego chciałbym podkreślić i powtórzyć, że rewizja sankcji odnosi się do widocznych i ewidentnych zmian w rosyjskim zachowaniu w sferach politycznych, z którymi sankcje te są związane”- powiedział rzecznik UE.

Zaznaczył, że wszelkie decyzje w sprawie zastosowania lub przedłużenia sankcji leżą w gestii Rady Europejskiej, to znaczy podejmowanej na poziomie państw członkowskich UE.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-