Ukraina potępiła w OBWE „ziemski” dekret Putina i kolejny „pobór” na Krymie

Ukraina potępiła w OBWE „ziemski” dekret Putina i kolejny „pobór” na Krymie

Ukrinform
Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej, który pozbawia Ukraińców prawa do posiadania ziemi na okupowanym Krymie, a także kolejne nielegalne wzywanie Krymian do służby wojskowej stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego – powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk podczas pierwszego internetowego spotkania Stałej Rady OBWE w czwartek, 23 kwietnia, donosi korespondent Ukrinform.

„W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z szeregiem niepokojących wydarzeń na Półwyspie Krymskim, tymczasowo okupowanym przez Rosję. Najbardziej prowokujące było wprowadzenie zakazu własności gruntów na obszarach przybrzeżnych dla obywateli ukraińskich, którzy teraz tracą swoją ziemię, którą nabyli legalnie do okupacji oraz kolejny pobór do służby wojskowej, co jest rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego”- powiedział.

Ukraiński dyplomata przypomniał, że mandat SMM OBWE na Ukrainie obejmuje całe terytorium Ukrainy, w tym Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol.

„Dziękujemy misji za monitorowanie punktów kontrolnych między obwodem chersońskim a półwyspem krymskim. Jednocześnie nadal jesteśmy przekonani, że to nie wystarczy” - powiedział Jewhen Cymbaliuk.

Według niego SMM powinien dołączyć do innych struktur OBWE zajmujących się sytuacją na Krymie, tak jak miało to miejsce w przypadku ostatniego przedstawiciela OBWE ds. Wolności mediów przy UNESCO.

„Ponownie wzywamy SMM do prowadzenia zdalnego monitorowania praw człowieka na Krymie, z wykorzystaniem w szczególności metodologii dostarczonej przez ONZ” - powiedział szef misji OBWE na Ukrainie.

Przypomnijmy, 20 marca rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który „zakazał” ludziom bez obywatelstwa RF posiadania ziemi na obszarach przybrzeżnych okupowanego przez Rosję Krymu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-