Podpisany 11 marca protokół z Mińska nie legitymuje ORDLO - Zełenski

Podpisany 11 marca protokół z Mińska nie legitymuje ORDLO - Zełenski

Ukrinform
Protokół podpisany w sprawie wyników spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku 11 marca 2020 r. jest dokumentem roboczym, który ma charakter deklaratywny i nie przewiduje skutków prawnych, w tym legalizacji ORDLO – odpowiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na petycję elektroniczną nr 22/088960-ep, domagającą się natychmiastowego wycofania podpisów przedstawiciela Ukrainy i uzgodnień szefa Biura Prezydenta Ukrainy na mocy protokołu posiedzenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej, która odbyła się w Mińsku 11 marca 2020 r.

„Po wynikach spotkania TKG w Mińsku 11 marca 2020 r. podpisano dokument roboczy - protokół, który jest deklaratywny i nie przewiduje konsekwencji prawnych (pojawienia się zobowiązań stron), w tym w żaden sposób nie uzasadnia podmiotowości ORDLO. Jest umową międzynarodową zgodnie z definicją w art. 2 ukraińskiej ustawy o międzynarodowych traktatach ukraińskich; jest regulowane przez prawo”- mówi Zełenski.

Zauważył, że skład TGK został jasno określony w preambule protokołu po konsultacjach trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie wspólnych kroków mających na celu wdrożenie planu pokojowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz inicjatyw rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z 5 września 2014 r. oraz memorandum w sprawie wdrożenia ustaleń trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie kroków podjętych w celu wdrożenia planu pokojowego prezydentów Ukrainy i Rosji z dnia 19 września 2014 r.

„Osoby zaproszone z tymczasowo okupowanych terytoriów ukraińskich mogą brać udział w dyskusjach w TGK i jej podgrupach roboczych, w tym we wszelkich mechanizmach doradczych, z wyjątkiem trójstronnej umowy między Ukrainą, Rosją i OBWE”- podkreślił głowa państwa.

Zauważył, że podpisanie protokołu TGK 11 marca jest częścią bieżących prac nad wdrożeniem kompleksowych środków wdrażania porozumień z Mińska z 12 lutego 2015 r., a także innych dokumentów składających się na „pakiet” osiągnięty w porozumieniach z Mińska. Według Zełenskiego w dokumencie roboczym wpisano zamiar stworzenia mechanizmu praktycznej organizacji takich konsultacji.

Przewiduje się, że Rada Doradcza powinna stać się narzędziem technicznym pełniącym funkcje doradcze w ramach podgrupy politycznej TGK w celu omawiania tych kwestii z udziałem obywateli Ukrainy - zarówno przesiedleńców wewnętrznych, jak i Ukraińców mieszkających na tymczasowo okupowanych terytoriach.

31 marca szef biura prezydenta Andrij Jermak zauważył, że trwają konsultacje z partnerami międzynarodowymi w sprawie utworzenia tak zwanej rady doradczej dla podgrupy politycznej trójstronnej grupy kontaktowej.

Przypomnijmy, podczas ostatniego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Pokojowego Uregulowania Sytuacji w Donbasie w Mińsku 11 marca, w którym uczestniczył Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i Zastępca Szefa Administracji Prezydenta Dmitrij Kozak, osiągnięto porozumienie w sprawie wprowadzenia komitetu konsultacyjnego Podgrupy TGK, po konsultacji z OBWE, Republiką Francuską i Niemiecką Republiką Federalną w sprawie wdrożenia porozumień w formacie normandzkim osiągniętych podczas szczytu.

Według Jermaka na spotkaniu TGK nie podjęto żadnych kroków, które dziś stworzyłyby ramy prawne dla uznawania przedstawicieli ORDLO.

13 marca przedstawiciele partii politycznej „Sługa narodu” zadeklarowali niedopuszczalność udziału przedstawicieli ORDLO w negocjacjach Ukrainy z Federacją Rosyjską w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Później Jermak zapewnił, że format negocjacji TGK w Mińsku z przedstawicielami Ukrainy, Federacji Rosyjskiej oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pozostaje niezmieniony.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-