Niezbędni są międzynarodowi obserwatorzy na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym - Volker

Niezbędni są międzynarodowi obserwatorzy na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym - Volker

Ukrinform
Waszyngton uważa za celowe wprowadzenie dodatkowego międzynarodowego monitoringu rozwoju sytuacji na morzu w konflikcie Rosji z Ukrainą, jeśli Kijów przedstawi taką propozycję.

Powiedział w czwartek podczas konferencji telefonicznej specjalny przedstawiciel USA w Ukrainie Kurt Volker, raport własny Ukrinform.

"Idea monitorowania jest bardzo ważna" - podkreślił Volker podczas dyskusji na temat sytuacji z Rosją, która zajęła ukraińskie statki i załogi na Morzu Czarnym w listopadzie zeszłego roku.

Zauważył, że z wideoklipów znajdujących się w domenie publicznej, jak również z raportów strony ukraińskiej, jasne jest, w jaki sposób doszło do zablokowania Cieśniny Kerczeńskiej, jak ukraińskie okręty ścigano na wodach międzynarodowych i jak zostały ostrzelano. Ale Rosja obecnie neguje niektóre wydarzenia związane z tym incydentem.

"Dlatego przyciągnięcie międzynarodowych obserwatorów, oprócz obecności na Ukrainie byłoby bardzo pozytywnym elementem, aby stworzyć więcej okazji do monitorowania sytuacji" - powiedział Volker.

Według niego pozwoliłoby to na poprawę działań strony rosyjskiej, a także wyeliminowanie powtórki tego typu incydentów.

W tym samym czasie amerykański dyplomata zauważył, że obecna misja obserwatorów OBWE jest upoważniona do obserwowania realizacji porozumień mińskich na ograniczonym obszarze. Strona rosyjska podkreśla, że ​​OBWE nie może być obecna na innych terytoriach, które nie są określone przez jej mandat. Strona ukraińska ze swej strony jest otwarta na przyciągnięcie dodatkowego monitoringu międzynarodowego, powiedział dyplomata.

"Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby obecność międzynarodowych obserwatorów na terytorium Ukrainy, która nie jest przedmiotem sporów terytorialnych, a także na ukraińskich statkach na zaproszenie Ukrainy" - powiedział przedstawiciel USA.

Zauważył, że zapewni to więcej możliwości monitorowania sytuacji.

Jak informowaliśmy wcześniej, niemiecki minister spraw zagranicznych Hajko Maas zainicjował możliwość rozszerzenia mandatu specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie włącznie z Morzem Azowskim.

Jednocześnie rosyjskie MSZ stwierdziło, że organizacja międzynarodowej misji monitorującej w Cieśninie Kerczeńskiej nie wchodzi w rachubę.

25 listopada 2018 r. rosyjskie okręty w Cieśninie Kerczyckiej zaatakowały łodzie ukraińskiej marynarki wojennej "Berdiansk", "Nikopol" i holownik "Jana Kapu", które przeprowadzały planowany rejs z portu w Odesie do Mariupola. W wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy, z których trzech zostało rannych.

Kontrolowany przez Rosję sąd na okupowanym Krymie aresztował ukraińskich marynarzy i oskarżył ich o rzekome przekroczenie granicy rosyjskiej nielegalnie.

Następnie wszyscy jeńcy zostali przewiezieni z Krymu do moskiewskich więzień Lefortowo i Morska Cisza.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-