Unia Europejska nałożyła sankcje na szefa rosyjskiego GRU

Unia Europejska nałożyła sankcje na szefa rosyjskiego GRU

Ukrinform
Rada wprowadziła sankcje przeciwko czterem funkcjonariuszom Głównego Zarządu Wywiadowczego Federacji Rosyjskiej, w tym dyrektora wywiadu i jego zastępcy, podejrzanych o udział w otruciu byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii w brytyjskim Salisbury - podaje w komunikacie prasowym UE.

„Rada (UE - red.) dziś wprowadziła sankcje przeciwko dziewięciu osobom i jednej organizacji w ramach nowego reżimu sankcyjnego, dotyczącego środków ograniczających użycie broni chemicznej, przyjętego 15 października 2018. Sankcje nałożono na dwóch oficerów GRU i szefa wywiadu oraz jego zastępcę. Są oni odpowiedzialni za posiadanie, transport i użycie toksycznych substancji paraliżujących w brytyjskim Salisbury w dniu 4 marca 2018 roku ".

Dodano, że z powodu rozwoju i stosowania broni chemicznej sankcjami objęty został również Syrian Research Center i pięcioro syryjskich urzędników bezpośrednio związanych z pracą nad bronią chemiczną.

W rezultacie, osobom tym zabroniono wjazdu do UE, a ich aktywa zostaną zamrożone.

05 marca 2018 oficera GRU Sergeja Skripala i jego córkę Julię znaleziono nieprzytomnych w brytyjskim Salisbury i hospitalizowano z objawami zatrucia nieznaną substancją, która została później zidentyfikowany jako pochodzący z Rosji „Nowiczok”.

W Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej stwierdzili, że ​​władze brytyjskie poprawnie zidentyfikowały substancję, którą został otruty Skripal i potwierdzili jego rosyjskie pochodzenie.

Później, 30 czerwca, kolejne dwie osoby zostały otrute przez "Nowiczka" w sąsiednim mieście Amesbury. Dawn Sturgess zmarła, przeżył jej partner, 45-letni Charlie Rovney.

5 września brytyjska prokuratura wymieniła nazwiska dwóch Rosjan podejrzanych o próbę zabójstwa Skripala. Brytyjskie służby wywiadowcze odkryły, że podejrzani - "Aleksander Pietrow" (prawdziwe imię Aleksandr Myszkin) i "Rusłan Boszyrow" (prawdziwe imię Anatolij Czepiga) - są funkcjonariuszami GRU.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-