COVID-19: Japońscy farmaceuci przekazują światu dobre wieści

COVID-19: Japońscy farmaceuci przekazują światu dobre wieści

publikacja
Ukrinform
Skuteczność Avigan będzie również testowana na Ukrainie

Osobliwością obecnej pandemii jest brak specyficznych leków na koronawirusa. Laboratoria świata aktywnie pracują nad stworzeniem takich lekarstw, ponieważ choroba pochłonęła już dziesiątki tysięcy istnień ludzkich i nadal stanowi poważne zagrożenie dla ludzkości. Jednak wkrótce może będziemy zadowoleni, że takie leki są dostępne. To japoński lek Avigan, który Japonia dostarczy Ukrainie za darmo.

7 kwietnia japoński Minister spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegii ogłosił, że Tokio da bezpłatnie 20 krajom, w tym Ukrainie, antywirusowy lek Avigan. Wyjaśnił, że wiele państw jest zainteresowanych Avigan, ponieważ już wykazał zachęcające wyniki. Aby jednak udowodnić swoją skuteczność, potrzebne są dalsze badania. W tym celu rząd Japonii postanowił zastosować się do propozycji innych krajów dotyczących stosowania leku i badań klinicznych dotyczących jego skuteczności.

W ekskluzywnym komentarzu dla Ukrinform, japoński ambasador na Ukrainie Takashi Kurai powiedział, że Avigan jest uznanym lekiem do leczenia grypy nowego typu, ale jego skuteczność nie została jeszcze potwierdzona w przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19, a badania kliniczne są w toku. Jednocześnie ambasador podkreślił: „Wiele krajów wyraża zainteresowanie tym, ponieważ istnieją informacje na temat zmniejszenia działania wirusa przy stosowaniu leku i łagodzenia objawów u pacjentów”.

Co wiadomo o nowych lekach i jak uzasadniona jest nadzieja na ich cudowną moc? Czy będą dostępne dla zwykłych obywateli?

CZY JEST EFEKTYWNY AVIGAN DLA WALKI Z WIRUSEM?

Avigan (Favipiravir) został opracowany przez FUJIFILM Toyama Chemical Co., Ltd., spółkę zależną Fujifilm. Lek jest przeznaczony przede wszystkim do walki z nowym typem grypy. Po badaniach klinicznych wykazano, że Avigan skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się grypy w porównaniu do oseltamiwiru, znanego jako Tamiflu. Avigan uzyskał licencję i został zarejestrowany w Japonii w marcu 2014 r. Jednocześnie badanie kliniczne na zwierzętach potwierdziło występowanie działań niepożądanych, a mianowicie teratogenezy (zaburzony rozwój zarodkowy).

Dlatego pomimo wysokiej skuteczności w walce z grypą nie jest sprzedawany w aptekach w Japonii. I oczywiście nie można go podawać kobietom w ciąży.

W leczeniu grypy lekarze stosują go z dużą ostrożnością i za zgodą pacjenta.

Dlatego oczywiste jest, że nie będzie sprzedawany w ukraińskich aptekach.

PRZYKŁADY WYKORZYSTYWANIA AVIGAN

Oprócz leczenia grypy, Avigan był eksperymentalnie wykorzystany w walce z wirusem Ebola. Badania kliniczne zostały przeprowadzone przez Koreę Południową i Francję. Korea Południowa uznała go za skuteczny w październiku 2014 r., Francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych Inserm w 2015 r., po badaniach w Gwinei. Zarejestrowano znaczący spadek śmiertelności u pacjentów.

Jeśli chodzi o nowego koronawirusa, w Chinach, gdzie zaczęło się rozprzestrzenianie infekcji, lokalni badacze, po przetestowaniu około 5000 leków, wymienili tylko trzy leki, które należy kontynuować: chlorochinę, awigan i remdesivir.

Następnie, zgodnie z wynikami badań klinicznych w Wuhan i Shenzhen na 340 pacjentach z COVID-19, 17 marca 2020 r. Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Xinmin stwierdził, że Avigan z Fujifilm ma „zachęcające wyniki” i że „lek ma wysoki poziom bezpieczeństwa, a jego skuteczność w leczeniu jest oczywista” - powiedział.

Zgłaszano, że pacjenci przyjmujący ten lek w Shenzhen wyleczyli się z koronawirusa średnio cztery dni od początku choroby. Ponadto badanie rentgenowskie potwierdziło poprawę stanu płuc u 91% pacjentów, którzy stosowali preparat Avigan, natomiast bez stosowania jakichkolwiek leków poprawę zaobserwowano tylko u 62% pacjentów.

Te informacje z Chin są bardzo zachęcające. W związku z tym rząd Japonii rozważył możliwość potwierdzenia skuteczności preparatu Avigan w leczeniu COVID-19. Jednak formalna procedura potwierdzenia wymaga dalszych ilościowych i jakościowych badań klinicznych.

W rzeczywistości Avigan nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia skuteczności leczenia nowego koronawirusa.

NADZIEJA, KTÓRĄ RODZIMY RAZEM DLA WSZYSTKICH

7 kwietnia premier Shinzo Abe na konferencji prasowej wspomniał Avigan: „Nadzieja na pewno się rodzi”. Według niego, przeprowadzono już 120 badań, i w rezultacie których widocznie poprawiają się objawy choroby. W związku z tym rząd zezwoli na stosowanie Avigan u pacjentów, którzy są gotowi przejść badania kliniczne.

Wspomniane wyżej informacja z Chin krążyła po całym świecie, a Japonia otrzymała prośby od rządów z ponad 30 krajów, w tym z Ukrainy. Abe powiedział, że Japonia rozszerzy możliwości badań klinicznych, współpracując z zainteresowanymi krajami.

Japonia więc wybrała 20 krajów, dla których Avigan będzie przekazany bezpłatnie. Są to Albania, Bułgaria, Gruzja, Estonia, Indonezja, Iran, Cypr, Kosowo, Luksemburg, Mołdawia, Birma, ZEA, San Marino, Arabia Saudyjska, Serbia, Słowenia, Turcja, Węgry, Ukraina i Czechy.

Ponadto 7 kwietnia japoński minister spraw zagranicznych oświadczył, że rząd zgodził się kontynuować dostarczanie lekarstwaa 30 innym krajom.

Tymczasem Fujifilm ogłosił rozpoczęcie badań klinicznych nad Aviganem i planuje ich zakończenie w czerwcu tego roku. Oprócz Chin badania kliniczne są już prowadzone we Włoszech i Turcji. Ankara początkowo powiedziała nawet , że otrzymała „specjalne leki z Chin na walkę z koronawirusem”, ale potem okazało się, że to japoński Avigan.

UKRAINA PRACUJE NAD ROZWOJEM KOPII

Ukraina pracuje również nad opracowaniem leków na koronawirusa. Microchim, krajowa firma produkcyjna, która tradycyjnie specjalizuje się w kardiologii, niedawno ogłosiła wprowadzenie swojego pierwszego domowego leczenia koronawirusem.

„W szczególności działy naukowe firmy zaczęły opracowywać ogólną kopię leku przeciwwirusowego Avigan, znanego również pod nazwami handlowymi Favipirawir i T-705. Oryginalny lek został opracowany w Japonii w 2014 r., a w 2015 r. przeszedł trzecią fazę badań klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie został przetestowany podczas epidemii Wuhan i pozwolono na eksperymentalne zastosowanie go we Włoszech przeciwko COVID-19 ”- powiedziała firma.

Dlatego można założyć, że Avigan otrzymał już pewną ocenę na Ukrainie. Teraz miejmy nadzieję, że uzyskanie japońskiego oryginału pomoże wygenerować kopię.

Zasadniczo co najmniej 90% pacjentów z COVID-19 nie będzie potrzebować tego leku. Avigan może być skuteczny tylko u pacjentów z grup ryzyka.

Avigan jest obecnie znany jako skuteczny, gdy stan pacjenta nie jest jeszcze poważny ani krytyczny. Lek zapobiega przejściu do tego stanu. Dlatego jeden z twórców Avigan Kimijasa Shirakiego zaleca, aby lekarze zaczęli podawać go pacjentom 6 dni po wystąpieniu choroby.

… Kwarantanna na Ukrainie może trwać dość długo. Każdego ranka słyszymy niepokojące wiadomości o nowych infekcjach i zgonach.

Lekarstwo na wirusa niewątpliwie pojawi się i okaże się skuteczne. Ale niezależnie od tego, zostańmy w domu, zachowujmy dystans wobec innych ludzi, myjmy ręce.

A choroba prędzej czy później ustąpi.

Takaszi Chirano, Ukrinform


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-