Podczas kryzysu Ukraińcom pomogą bezpłatnie wyrobić dokumenty na pobyt w Polsce

Podczas kryzysu Ukraińcom pomogą bezpłatnie wyrobić dokumenty na pobyt w Polsce

Ukrinform
Pracownicy migrujący z Ukrainy w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa mogą liczyć na bezpłatną pomoc w Polsce w uzyskaniu zezwoleń na pobyt i pracę w Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach programu Work-Not Travel, jedna z największych firm rekrutacyjnych w Polsce, EWL oferuje swoim pracownikom z Ukrainy, którzy już przebywają w Polsce, bezpłatnie wyrobić kartę pobytu - zezwolenie na tymczasowy pobyt w Polsce na okres do trzech lat - informuje EWL Group.

„Pomysł pojawił się w momencie, gdy obywatele Ukrainy pracujący w Polsce na krótki okres (wiza lub paszport biometryczny – red.) byli szczególnie zaniepokojeni losem i perspektywą znalezienia pracy w Polsce. Dlatego oferujemy im większy komfort, gwarancję dłuższego zatrudnienia i normalnych zarobków, a także możliwość wyboru ścieżki zawodowej w Polsce”- powiedziała szefowa działu legalizacji EWL Group Maria Kuzenko.

Według niej, ponieważ migranci zarobkowi z Ukrainy często narzekają na trudności w uzyskaniu karty pobytu, teraz polska firma zrobi to zamiast nich.

W ramach programu Work - not Travel firma zobowiązuje się do dopełnienia za pracownika z Ukrainy wszelkich formalności związanych ze złożeniem dokumentów na kartę pobytu, a także do pokrycia wszystkich wydatków związanych z uzyskaniem tego dokumentu. Głównym warunkiem otrzymania tego dokumentu będzie zatrudnienie cudzoziemca w Polsce za pośrednictwem EWL co najmniej trzy miesiące.

Za symboliczne 1 zł firma przygotuje dla przyszłych pracowników wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce, zbierze wszystkie niezbędne dokumenty, a także będzie reprezentować interesy cudzoziemców przed polskimi władzami do momentu otrzymania karty pobytu.

Przypomnijmy, obywatele Ukrainy muszą wnieść opłatę skarbową za złożenie wniosku i pełnomocnictwo w wysokości 507 złotych (ponad 3,2 tys. UAH), ale firma zwróci im tę kwotę, pod warunkiem że będą zatrudnieni w Polsce przez co najmniej 3 miesiące z EWL.

W Polsce na dzień dzisiejszy może być od 1 do 1,5 miliona pracowników migrujących z Ukrainy. W świetle kryzysu związanego z zamknięciem wielu firm i zakładów w Polsce, w których pracowali Ukraińcy, polski rząd w swoim planie środków antykryzysowych dla gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą „Tarcza antykryzysowa” proponuje obcokrajowcom spoza UE, którym wygasają wizy i karty pobytu przedłużyć legalność pobytu w Polsce na czas epidemii na 30 dni. W piątek Sejm ma głosować za „Tarczą antykryzysową”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-