Rosyjski sąd zatrzymał w areszcie jeszcze siedmiu ukraińskich marynarzy

Rosyjski sąd zatrzymał w areszcie jeszcze siedmiu ukraińskich marynarzy

Ukrinform
Moskiewski sąd miejski odrzucił apelację od decyzji o przedłużeniu aresztowania do 24 i do 26 października dla siedmiu innych jeńców ukraińskich – napisał adwokat Mykoła Połozow w grupie „Ochrona jeńców wojennych na Ukrainie” na Facebooku.

„Sąd Miejski w Moskwie rozpatrzył apelację prawników trzeciej grupy jeńców wojennych ukraińskich marynarzy: Andrieja Artemenko, Wiktora Bezpalczenko, Władimira Warmeza, Władysława Kostyszyn, Oleha Mielnyczuka, Serhija Czulibe, Wasyla Soroki” - poinformował Połozow.

Wyjaśnił, że „sąd rozpatrujący apelacje obrony od decyzji sądu rejonowego w Lefortowie o przedłużeniu aresztu odbył się w reżimie zamkniętym na wniosek prokuratora”.

Wcześniej 16 sierpnia 11 jeńcom ukraińskim odmówiono w odwołaniu,są to: Denis Hrycenko, Andrij Dracz, Wiaczesław Zinczenko, Michaił Własiuk, Bohdan Hołowasza, Serhij Popowow, Wołodymyr Tereszczenko i Andrij Szewczenko, Roman Mokrjak.

Rozpatrywanie odwołań czwartej grupy jeńców wojennych (Jurij Bezjazycznyj, Jurij Budzyła, Wołodymyr Lisowy, Bohdan Nebylyce, Jewhen Semidocki, Andrij Ejder) - powinno rozpocząć się po południu.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r. Rosja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej dokonała agresji wojskowej przeciwko okrętom Sił Zbrojnych Ukrainy i przejęła trzy okręty Sił Morskich Ukrainy - statki „Berdiansk” i „Nikopol” i holownik „Jany Kapu”, które płynęły z Odessy do Mariupola w wyniku czego aresztowano 24 ukraińskich marynarzy. 24 Ukraińców aresztowano, trzech zostało rannych.

Kontrolowane przez Rosję "sądy" na okupowanym Krymie aresztowały na dwa miesiące wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy (cz. 3 art. 322 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej). Teraz wszyscy przebywają w więzieniu "Lefortowo".

24 stycznia 2019 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję formalnie zobowiązującą Rosję do traktowania aresztowanych w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich marynarzy zgodnie z Konwencją genewską o jeńcach wojennych.

25 maja 2019 r. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza orzekł, że Rosja powinna natychmiast zwolnić zatrzymanych i zwrócić aresztowane statki na Ukrainę.

Rosja stwierdziła jednak, że nie uznaje kompetencji tego wyroku, a stanowisko Kremla w sprawie zwolnienia ukraińskich marynarzy nie uległo zmianie.

17 lipca w Moskwie odbyła się rozprawa sądowa w sprawie dalszego aresztowania jeńców ukraińskich. Sąd przedłużył aresztowanie 21 marynarzy do 24 października i trzech rannych (Andrij Ejder, Andrij Artemenko, Wasyl Soroka.) do 26 października 2019 r.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-