Ukraina zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem ofiar od min

Ukraina zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem ofiar od min

Ukrinform
W 2018 r. na minach i urządzeniach wybuchowych zginęło lub zostało rannych na Ukrainie 325 osób.

Takie dane są zawarte w raporcie „Landmine Monitor 2019”, przedstawionym w czwartek 21 listopada przez międzynarodową organizację pozarządową Handicap International w Monachium - donosi DW.

Zatem Ukraina zajmuje piąte miejsce na świecie w rankingu krajów o największej liczbie ofiar od tego rodzaju amunicji. Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się Afganistan, w którym odnotowano 2234 ofiary min lądowych i urządzeń wybuchowych. Dalej dą Syria, Jemen i Birma.

Ogółem na świecie w 2018 r. 6897 osób zginęło lub zostało rannych przez miny i urządzenia wybuchowe. Większość ofiar to cywile, z których ponad połowa to dzieci. Statystyki obejmują wyłącznie oficjalnie zarejestrowane i potwierdzone zgony lub obrażenia odniesione przez miny i podobne urządzenia wybuchowe.

Raport wskazuje, że liczba ofiar śmiertelnych z powodu min lądowych i urządzeń wybuchowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już czwarty rok z rzędu, pomimo konwencji ottawskiej o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych.

Autorzy raportu dodają również, że na Ukrainie obszar terenów zaminowanych jest szacowany na około siedem tysięcy kilometrów kwadratowych. Są to jednak tylko przybliżone szacunki, więc realne szacunki tego obszaru mogą być inne.

Sytuację w rozminowaniem pogarsza fakt, że niektóre części terytorium Ukrainy pozostają niedostępne dla sił rządowych i władz ukraińskich.

Jeśli chodzi o urządzenia wybuchowe, na Ukrainie większość z nich to tak zwane „rozstępy”, tj. pułapki z użyciem granatów ręcznych w celu porażenia - czytamy w raporcie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-