Polska udzieliła już Ukrainie pomocy wojskowej o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów – Szmyhal

Polska udzieliła już Ukrainie pomocy wojskowej o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów – Szmyhal

Ukrinform
Od początku wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów.

Poinformował o tym premier Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem w Kijowie – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„W ciągu 698 dni od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów” – powiedział Szmyhal.

Wyjaśnił, że chodzi o setki czołgów, samolotów, helikopterów, systemów obrony powietrznej, przeciwlotniczych systemów rakietowych, BMP i łodzi, broni przeciwpancernej, artylerii i amunicji.

Według niego od pierwszych dni wojny na pełną skalę Polska znajdowała się w czołówce pod względem wsparcia militarnego dla Kijowa, gdyż rozumiała, że ​​„Ukraina jest dziś tarczą Europy, tarczą przed rosyjskim imperializmem, barbarzyństwem, autorytaryzmem i jak silna będzie ta tarcza, jak silna będzie Ukraina, od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich krajów europejskich”.

Podkreślił, że Ukraina jest niezwykle wdzięczna za tę pomoc. Premier wyraził także nadzieję, że „nowy rząd Polski da nowy impuls w tym kierunku”.

Szmyhal podziękował Polsce za dostarczenie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. Według niego umożliwi to wzmocnienie współpracy w sferze obronnej, wsparcie armii ukraińskiej i przybliżenie przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

„Jesteśmy także wdzięczni Polsce za wsparcie Formuły Pokojowej Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i wspieranie naszych dążeń do jak najszybszego członkostwa w UE i NATO” – podkreślił Szmyhal.

Jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował po spotkaniu z premierem RP Donaldem Tuskiem, że Polska przekazuje Ukrainie nowy pakiet obronny.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-