Problem nie polega na tym, że Putin zaatakował Ukrainę, ale na tym, że Rosjanie go poparli – Sencow

Problem nie polega na tym, że Putin zaatakował Ukrainę, ale na tym, że Rosjanie go poparli – Sencow

Ukrinform
Konflikt między Rosją a Ukrainą ma w dużej mierze charakter informacyjny. Rosja buduje swoje imperium na kłamstwach, a najlepszym sposobem walki z kłamstwami jest mówienie prawdy - powiedział reżyser Oleh Sencow podczas swojej pierwszej konferencji prasowej po uwolnieniu, korespondent Ukrinform.

„To, co dzieje się teraz na Ukrainie, nazwijmy to naszym konfliktem z Rosją, ma w dużej mierze charakter informacyjny, a problemem nie jest to, że Putin zaatakował Ukrainę, ale to, że większość Rosjan poparła go w tym. To imperium jest zbudowane na kłamstwie, a jedynym sposobem walki z kłamstwami jest mówienie prawdy - powiedział.

Sencow podziękował również ukraińskim i innym mediom, które przekazują prawdę na ten temat.

Przypomnijmy, 7 września odbyło się wzajemne uwolnienie więźniów Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. W ramach wymiany przybyło na Ukrainę 35 Ukraińców - 24 jeńców wojennych i 11 więźniów politycznych, w tym reżyser Ołeh Sencow i aktywista Ołeksandr Kolczenko. Zostali zatrzymani przez przedstawicieli rosyjskich służb specjalnych na Krymie w maju 2014 r. pod zarzutem organizowania zamachów terrorystycznych na półwyspie. W sierpniu 2015 r. Sąd Wojskowy Rejonu Północnego Kaukazu w Rostowie nad Donem skazał Sencowa na 20 lat w kolonii karnej o wysokim stopniu bezpieczeństwa pod zarzutem działalności terrorystycznej na Krymie. Kolczenko otrzymał 10 lat w kolonii. Obaj nie przyznali się do winy. Sencow odsiadywał wyrok w Łabytnangii w północnej Rosji.

Po 145 dniach głodówki wymagającego uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w rosyjskich więzieniach Sencow „pisemnie zgodził się na posiłek”. Nazwał to „przymusowym środkiem ze względu na groźbę przymusowego karmienia”.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-