Rosja nadal blokuje wymianę więźniów - członek TGK

Rosja nadal blokuje wymianę więźniów - członek TGK

Ukrinform
Rosja wciąż blokuje wymianę więźniów - powiedział członek ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Serhij Harmasz na antenie stacji telewizyjnej „Ukraina 24” , donosi Ukrinform.

„Cztery razy przedstawialiśmy listy na wszystkich – tam jest ponad 200 osób. 11 to ci, którzy są w ciężkiej kondycji fizycznej. Rosja nigdy nie przedstawiła żadnych list przez sześć miesięcy, kiedy byłem w TGK. Ona blokuje te procesy, domagając się uchylenia uchwały Rady w sprawie wyborów samorządowych - chce teraz uchwały Rady, która ma zatwierdzić jakiś plan pokojowy proponowany przez ORDLO - powiedział Harmasz.

Według niego wszystko to sugeruje, że nie będzie wymiany, „dopóki nie usuniemy 9 osób, które daliśmy im wcześniej, chociaż nie są to ze sobą powiązane rzeczy”.

Harmasz nie widzi możliwości postępu w kwestii wymiany. „Ale jest jedna słaba, ale znacząca nadzieja: jeśli spotkanie w formacie normandzkim na poziomie doradców ds. polityki zagranicznej odbędzie się do końca roku, to najprawdopodobniej potrzebny będzie wynik pozytywny, a wtedy będzie można wymienić co najmniej 11 osób” - powiedział. .

Przypomnijmy, jednym z ustaleń szczytu przywódców krajów formatu normandzkiego 9 grudnia 2019 r. w Paryżu była wymiana „wszystkich na wszystkich”.

5 listopada Leonid Krawczuk, szef delegacji ukraińskiej w TCG, powiedział, że Ukraina, w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, przygotowała wspólny plan działania, który zawiera propozycję całkowitego zaprzestania konfliktu i zdemilitaryzowania ORDLO, aby stworzyć warunki do wyborów samorządowych 31 marca 2021 roku.

6 listopada prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina przekazała listy do wymiany więźniów Specjalnemu Przedstawicielowi OBWE do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Heidi Grau i oczekuje odpowiedzi drugiej strony.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-