Socjologowie ocenili separatystyczne nastroje na Zakarpaciu

Socjologowie ocenili separatystyczne nastroje na Zakarpaciu

Ukrinform
Według sondażu przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych na Zakarpaciu tylko 1% obywateli postrzega ten region jako odrębny od jednolitej Ukrainy – powiedział Andrij Sucharyna, politolog z Fundacji „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, podczas prezentacji sondażu społecznego na temat nastrojów na Zakarpaciu w Ukrinform - informuje korespondent Ukrinform.

„Według sondażu przeprowadzonego przez fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa tylko 3% mieszkańców Zakarpacia postrzega Ukrainę jako federalną, a samych separatystów na Zakarpaciu jest około 1%. Wśród mniejszości narodowych tylko 2% ma takie poglądy” - powiedział Sucharyna.

Ale jednocześnie ponad 50% obywateli postrzega Zakarpacie jako część jednolitej Ukrainy. 37% obywateli uważa, że na Ukrainie Zakarpacie powinno otrzymać większe uprawnienia. 31% nie odpowiedziało na to pytanie - powiedział Sucharyna.

Te 31%, które nie odpowiedziały na to pytanie, to największe „ale”. Trzeba z nimi pracować, to ludzie, którzy nie identyfikują się z tym regionem, z krajem, nie myślą zbyt wiele o przyszłości tego regionu, są trochę odizolowani od ogółu.

Zauważyliśmy również, że regionalna samoidentyfikacja jest bardziej widoczna na Zakarpaciu - podkreślił Sucharyna.

Według niego w ogólnoukraińskich sondażach 70% respondentów identyfikuje się przede wszystkim jako Ukraińcy.

„Na Zakarpaciu obywatele uważają się przede wszystkim za mieszkańców regionu. Samo w sobie nie jest to groźba separatyzmu, ale zawsze należy o tym pamiętać, jeśli nie chcemy mieć z tym problemu” - powiedział Sucharyna.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24 sierpnia - 10 września 2020 r. w ramach projektu „Zakarpackie Forum Rozwoju Regionalnego Re: Open Zakarpattia”, realizowanego przez organizację pozarządową „Instytut Strategii Środkowoeuropejskiej” przy wsparciu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Przebadano łącznie 1000 respondentów - połowę reprezentatywnej próby mieszkańców regionu (6 miast i 15 wsi) oraz 500 przedstawicieli mniejszości narodowych (ze społeczności węgierskiej, rumuńskiej, romskiej i słowackiej Zakarpacia). Statystyczny błąd nie przekracza 4,4%.

W ankiecie zadano około 60 pytań, specyfika badania polega na tym, że wyniki stanowią dwie równoległe próby: pierwsza będzie reprezentatywna dla całego Zakarpacia, a druga dla mniejszości narodowych zamieszkujących region (Węgrzy, Rumuni, Słowacy).

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-