Przystąpienie do UE popiera 69% Ukraińców

Przystąpienie do UE popiera 69% Ukraińców

Ukrinform
69% Ukraińców popiera przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, a 13% sprzeciwia się temu.

Takie dane z badania socjologicznego przedstawił dyrektor Centrum Strategicznego Rozwoju Terytorialnego Andrij Orłow podczas konferencji prasowej w Ukrinform.

„Obecnie 69% społeczności Ukrainy jest gotowych i popiera przystąpienie do UE, 13% jest przeciwko przystąpieniu, a 18% nie było w stanie określić swojej pozycji” - powiedział Orłow, dodając, że największe poparcie dla integracji europejskiej jest na zachodzie Ukrainy, a najmniejsze w Donbasie.

Jednocześnie ekspert zauważył, że jeśli porównamy bieżące dane z wynikami sondaży z 2012 r., to liczba Ukraińców popierających członkostwo w UE wzrosła o 27%.

Orłow powiedział również, że 63% respondentów ogólnie ufa UE jako partnerowi Ukrainy, 21% - nie ufa, 16% nie może określić.

Jednocześnie zauważył, że od integracji z UE, Ukraińcy oczekują przede wszystkim rozszerzenia własnych możliwości, lepszej edukacji, lepszego zatrudnienia i lepszej medycyny.

Ponadto, zgodnie z badaniem, gwarancje bezpieczeństwa są jednym z kluczowych obszarów, których oczekuje się od integracji europejskiej.

Jednocześnie ekspert dodał, że wśród wewnętrznych przeszkód na drodze do integracji Ukrainy z Unią Europejską respondenci wymieniali w większości wysoki poziom korupcji, problemy w Donbasie i nieskuteczność administracji państwowej.

Wśród wyzwań zewnętrznych, które mogą stanowić przeszkodę dla integracji europejskiej Ukrainy, Ukraińcy podali możliwe rozczarowanie europejskich partnerów możliwościami integracji europejskiej samej Ukrainy, zmianę i podział równowagi sił na świecie, brak skutecznych międzynarodowych zabezpieczeń dla Ukrainy.

„Ukraińcy wciąż czekają na jakąś poprawę dla siebie dzięki integracji europejskiej, ale sami przenoszą proces integracji europejskiej na państwo, wysokich rangą urzędników lub po prostu obwiniają własne życie, własną świadomość” - podsumował wyniki sondażu.

Z kolei wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze poinformowała, że ​​wspomniane badanie socjologiczne zostało przeprowadzone na zlecenia państwowe przez zwycięzcę przetargu na platformie Prozorro.

„Ważne jest dla nas zrozumienie, w jaki sposób nasza praca na rzecz informowania obywateli i nastrojów opinii publicznej znajduje odzwierciedlenie w zrozumieniu przez Ukraińców integracji europejskiej, w rozumieniu Unii Europejskiej, w rozumieniu NATO” - podkreśliła.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-30 maja 2019 r. W badaniu wzięło udział 2116 respondentów ze 124 miejscowości o różnej liczbie zamieszkania.

Błąd statystyczny nie przekracza 2,18%.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-