Andrzej Duda powiedział, że zmiana stanowiska Bidena w sprawie Nord Stream 2 była zaskoczeniem

Andrzej Duda powiedział, że zmiana stanowiska Bidena w sprawie Nord Stream 2 była zaskoczeniem

Ukrinform
Gazociąg Nord Stream 2 szkodzi przede wszystkim interesom aktywnie mu przeciwstawiających się Ukrainy i Słowacji, a także Polski – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda, informuje Ukrinform powołując się na oficjalną stronę Prezydenta RP.

„Kwestia Nord Stream 2 to nie jest tylko zagadnienie dotyczące Polski. Proszę pamiętać o zdecydowanym sprzeciwie Słowacji, o bardzo zdecydowanym sprzeciwie Ukrainy. To w te interesy przede wszystkim uderza budowa Nord Stream 2, ale stawia pod ogromnym znakiem zapytania również i w jakimś sensie suwerenność energetyczną wielu państw UE, bo bardzo wzmacnia i monopolizuje pozycję rosyjskiego dostawcy gazu” – powiedział Duda w TVP. INFORMACJE.

Stwierdził, że zmiana decyzji prezydenta USA Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2 była dla niego zaskakująca.

„Właściwie przyznaję, że nagła zmiana stanowiska ze strony prezydenta Bidena, była nieoczekiwana, bo do niedawna prezydent miał inne zdanie na temat Nord Stream 2” – powiedział Duda.

Podkreślił, że realizacja tego projektu leży w interesie Rosji i Niemiec, ale generalnie szkodzi interesom UE.

Według niego Polska jest gotowa na taką sytuację, dlatego konsekwentnie realizuje plany dywersyfikacji źródeł energii.

W szczególności Polska buduje gazport w Świnoujściu, planuje budowę kolejnego gazoportu w Gdańsku, a także dokończenie budowy Gazociągu Bałtyckiego z szelfu Morza Norweskiego do Polski.

Przypomnijmy, prezydent USA Biden potwierdził wcześniejszą decyzję swojej administracji o nienakładaniu sankcji na firmę „Nord Stream 2 AG” pomimo ostrej reakcji Kongresu.

28 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Słowacji Eduard Heger oświadczyli podczas spotkania, że są przekonani, iż projekt gazociągu Nord Stream-2 podważa solidarność energetyczną państw europejskich.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-