Kuleba chce rozmawiać z UE o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

Kuleba chce rozmawiać z UE o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba uważa, że Partnerstwo Wschodnie nie jest obecnie formatem, który może skutecznie zaspokajać interesy narodowe Ukrainy i zamierza dyskutować o jego przyszłości z UE.

Stwierdził to minister spraw zagranicznych na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Najwyższej ds. Integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz polityki zagranicznej i współpracy międzyparlamentarnej - donosi korespondent Ukrinform.

„W swojej obecnej formie Partnerstwo Wschodnie nie jest formatem, który może skutecznie zaspokajać narodowe interesy państwa ukraińskiego. W związku z tym będziemy rozmawiać z Unią Europejską o przyszłości Partnerstwa Wschodniego, ale nie wejdziemy w ten dialog dopóki nie zsynchronizujemy naszej wizji z parlamentarzystami”- zaznaczył minister i dodał, że weźmie udział w kolejnym posiedzeniu komisji sejmowej i liczy na merytoryczną rozmowę.

„Faktem jest, że na tle wydarzeń na Białorusi, na tle niedawnego konfliktu zbrojnego między Armenią a Azerbejdżanem coraz trudniej wyobrazić sobie, jak może funkcjonować Partnerstwo Wschodnie w obecnym formacie. Integracja europejska musi być wyraźnie skoordynowana z krajami, które mają wspólne cele integracji europejskiej”- powiedział Kuleba.

Minister przypomniał, że niedawno odwiedzili Kijów ministrowie spraw zagranicznych Mołdawii i Gruzji, z którymi utworzono w Kijowie Stowarzyszone Trio koordynujące działania na ścieżce integracji europejskiej, w tym w polityce sąsiedztwa, w ramach Partnerstwa Wschodniego.

„Musimy czerpać maksymalne korzyści strategiczne dla Ukrainy z integracji europejskiej, a proces ten powinien być tak skonstruowany, aby nie odwracać uwagi Unii Europejskiej od realizacji strategicznego celu Ukrainy, jakim jest członkostwo w UE” - dodał Kuleba.

Przypomnijmy, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Gruzji i Mołdawii Dmytro Kuleba, David Zalkaliani i Aureliu Ciocoi podpisali 17 maja w Kijowie dokument w sprawie powołania Trio Stowarzyszonego na rzecz wspólnej udanej integracji europejskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-