Kyslyca - Każdy projekt ONZ na Ukrainie przekracza naszą roczną składkę

Kyslyca - Każdy projekt ONZ na Ukrainie przekracza naszą roczną składkę

Ukrinform
Każdy projekt ONZ na Ukrainie przekracza roczną składkę naszego kraju na członkostwo w Organizacji – powiedział Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslyca w wywiadzie dla Ukrinform.

„Dziwię się, kiedy mówią, że ONZ jest tak drogie i nie wiadomo, dlaczego płacimy. Każdy z kilkudziesięciu projektów prowadzonych przez ONZ na Ukrainie przekracza naszą roczną składkę” - powiedział.

Kyslyca wyjaśniła, że Ukraina wpłaca rocznie 1,6 miliona dolarów do regularnego budżetu ONZ, mniej niż Chorwacja, Słowenia czy Litwa, a Polska płaci 23 miliony dolarów.

„Tylko w tym roku ONZ ma przeznaczyć 168 mln dolarów na cele humanitarne na Ukrainie - na pomoc terytoriom okupowanym i do nich przyległych. Ponadto plan współpracy Ukrainy z agencjami ONZ przewiduje projekty o łącznym budżecie 667 mln USD na 5 lat. Chodzi o rozwój administracji publicznej, demokratyczne rządzenie, zatrudnienie, zieloną energię itp.” - poinformował Kyslyca, zwracając uwagę, że potencjał ten jest aktywnie wykorzystywany przez ukraińskie instytucje.

„Ważnym obszarem działalności ONZ na Ukrainie w ubiegłym roku była pomoc rządowi w walce z COVID-19 - ONZ prowadzi scentralizowane zakupy szczepionek w ramach mechanizmu COVAX, w tym na Ukrainie - przypomniał poseł.

Jak twierdzi Kyslyca największym płatnikiem ONZ są Stany Zjednoczone: to ponad 22% w zwykłym budżecie ONZ (łączny budżet 3 mld USD) i ponad 27% w budżecie na operacje pokojowe (łączny budżet - od 6 do 8 mld dolarów). W tym roku Stany Zjednoczone przeznaczają 1,5 miliarda dolarów na same operacje pokojowe.

Kyslyca odnotowała również istotne zmiany w podejściu obecnej administracji USA do ONZ w porównaniu z poprzednią. W szczególności w odniesieniu do płatności składek ONZ, które Stany Zjednoczone były winne za poprzedniej administracji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-