Warszawa będzie kontynuować politykę wspierania Ukrainy - polski minister spraw zagranicznych

Warszawa będzie kontynuować politykę wspierania Ukrainy - polski minister spraw zagranicznych

Ukrinform
Warszawa będzie kontynuować politykę wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu, okupacji części obwodów ługańskiego i donieckiego - powiedział minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau po wizycie w Kijowie 8 kwietnia, informuje korespondent Ukrinform, powołując się na PAP..

„Celem mojej wizyty było potwierdzenie naszej polityki, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic i Ukraina ma prawo się bronić” - podkreślił Rau.

Jak powiedział, podczas rozmów z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą, szefem delegacji ukraińskiej w TCG Leonidem Krawczukiem i wicepremierem Ołeksijem Reznikowem omówiono zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z finalizacji prac nad gazociągiem Nord Stream 2 oraz eskalacją sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie i południu Ukrainy.

„Widzimy wyraźnie, że projekt ten pozwala na synchronizowanie nacisków politycznych, gospodarczych i militarnych. Ten rurociąg, o ile zostanie uruchomiony, stworzy ewidentne i trwałe zagrożenie dla pokoju w Europie” - powiedział polski minister spraw zagranicznych.

Jak stwierdził, strona polska zgodziła się, że wzrost obecności i aktywności wojskowej Rosji na okupowanym Krymie "powinien być brany pod uwagę w procesie formułowania i realizacji polityki nieuznawania aneksji Krymu i naruszeń integralności terytorialnej Ukrainy".

„W zależności od rozwoju wypadków, partnerzy Ukrainy muszą być gotowi do przeprowadzenia poważnej debaty o zakresie i kryteriach selektywnej współpracy z państwami depczącymi fundamentalne normy prawa międzynarodowego” - powiedział Rau.

Przypomniał, że w styczniu 2022 roku Polska obejmie przewodnictwo w OBWE i zapewnił, że kraj będzie nadal wspierał pokojowe rozstrzyganie konfliktów, nienaruszalność granic oraz prawo każdego narodu do wyboru własnych sojuszy i modeli rozwoju.

Jak informowaliśmy, Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau złożył 8 kwietnia wizytę roboczą na Ukrainie na zaproszenie swojego ukraińskiego odpowiednika Dmytro Kuleby.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-