Kuleba o Donbasie - Jeśli Rosja się zgodzi, konflikt zakończy się za tydzień

Kuleba o Donbasie - Jeśli Rosja się zgodzi, konflikt zakończy się za tydzień

komentarz
Ukrinform
O wszystkich sposobach rozwiązania konfliktu w Donbasie dyskutowano wiele razy i są one dość jasne, ale Rosja nie daje zielonego światła do dalszych działań w tej sprawie – powiedział Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w wywiadzie dla słowackiej gazety "Tyžden", donosi Ukrinform w odniesieniu do informacji służby prasowej MSZ.

„Jeśli Moskwa politycznie zdecyduje się dotrzymać obietnic - a wielokrotnie powtarzali, że Donbas powinien pozostać częścią Ukrainy - i zdecyduje się wycofać swoje wojska, konflikt może zostać rozwiązany łatwo i wystarczająco szybko ... Jeśli Rosja zgodzi się to zrobić jutro, konflikt zakończy się za tydzień”- zadeklarował minister.

Kuleba przypomniał, że prezydent Rosji Władimir Putin rozumie tylko język siły, dlatego konieczne jest stworzenie tak silnych warunków, które zmuszą go do ustępstw.

„Żyjemy w świecie dyplomacji i argumentów. Więc siła jest najważniejsza i pytaniem leży tylko w tym kto i jak będzie w stanie z niej skorzystać” - powiedział dyplomata.

Dodał, że pytanie brzmi, jak długo potrwa, zanim Rosja zgodzi się na zakończenie konfliktu w Donbasie .

„Sposoby wycofywania wojsk, przeprowadzanie wyborów bez udziału Moskwy, wszystko to było od dawna szczegółowo przemyślane. Dlatego nie powinniśmy zadawać sobie pytania, ile czasu zajmie zakończenie konfliktu, ale ile czasu zajmie zmuszanie Rosji do wyrażenia zgody na jego zakończenie”- powiedział Kuleba.

Wcześniej Unia Europejska wezwała Rosję, jako członka Trójstronnej Grupy Kontaktowej i sygnatariusza Porozumień mińskich, do konstruktywnego działania w ramach procesu pokojowego i wypełnienia swoich zobowiązań.

Unia Europejska wyraziła również zaniepokojenie eskalacją przemocy we wschodniej Ukrainie i wezwała Rosję do powrotu do Wspólnego Centrum Monitorowania i Koordynacji (JCCC), co ułatwi dochodzenie w sprawie naruszenia zawieszenia broni.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-