Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzy „zdalne” ambasady Ukrainy – Kuleba

Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzy „zdalne” ambasady Ukrainy – Kuleba

Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych powoła ambasadę Ukrainy z rezydencją w Kijowie i zagraniczne placówki dyplomatyczne w formacie „1 + 2”, czyli ambasador i dwóch dyplomatów - stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, donosi Ukrinform, powołując się na informacje służby prasowej MSZ, o szczegółach dekretu prezydenckiego nr 99/2021 w sprawie zagranicznych misji dyplomatycznych.

Zdaniem Kuleby jedną z kluczowych innowacji jest stworzenie nowego formatu ambasadorów rezydujących w Kijowie.

„Od teraz będziemy mogli otwierać ambasady Ukrainy za granicą z siedzibą w Kijowie. Oznacza to, że ambasada jest fizycznie zlokalizowana na Ukrainie i zapewnia zdalną obecność naszego państwa w obcym kraju. W dobie totalnego internetu taka instytucja może pełnić niemal te same funkcje, co placówka fizycznie zlokalizowana w kraju goszczącym” - powiedział minister spraw zagranicznych i podkreślił, że ten format zdalnej obecności dyplomatycznej z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach, w tym w Unii Europejskiej, a obecnie Ukraina zaczyna wdrażać tę dobrą praktykę jako uzupełnienie tradycyjnych form obecności dyplomatycznej.

Ponadto minister mówił o nowym formacie ambasad Ukrainy za granicą „1 + 2” (ambasador i dwóch dyplomatów), który jest obecnie wdrażany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Służba dyplomatyczna jest pod wieloma względami podobna do służby wojskowej. Jej przyszłość to kompaktowe, mobilne jednostki, które są w stanie wykonywać zadania szybko i efektywnie. Dlatego opracowaliśmy nowy format. Ambasady 1 + 2 staną się właśnie takimi zwartymi zespołami dyplomatycznymi, zwłaszcza w krajach i regionach, w których Ukraina nie była jeszcze reprezentowana” - wyjaśnił minister i przypomniał, że wyznacza 5 priorytetów wszystkim szefom zagranicznych misji dyplomatycznych: wzmocnić bezpieczeństwo Ukrainy, zwiększyć handel i inwestycje, pomóc Ukraińcom za granicą, zwiększyć „soft power” Ukrainy za granicą oraz zwiększyć swobodę podróżowania Ukraińców.

„Innowacje pozwalają nam poszerzyć geografię obecności Ukrainy na świecie przy znacznych oszczędnościach pieniędzy podatników. Większa obecność to więcej szans dla państwa, ukraińskiego biznesu i obywateli” - podsumował minister.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził Regulamin o zagranicznych placówkach dyplomatycznych Ukrainy, który określa status, zadania i funkcje zagranicznych misji dyplomatycznych Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-