Stoltenberg – Szmyhal - drzwi NATO są otwarte dla Ukrainy

Stoltenberg – Szmyhal - drzwi NATO są otwarte dla Ukrainy

Ukrinform
Sojusznicy uważają Ukrainę za potencjalnego kandydata do członkostwa w NATO i udzielają praktycznej pomocy we wdrażaniu reform spełniających standardy NATO, które są warunkiem wstępnym członkostwa – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, donosi korespondent Ukrinform.

„Drzwi NATO pozostają otwarte. Kontynuujemy współpracę z takimi krajami takimi jak Ukraina. Ukraina została uznana za kraj kandydujący do członkostwa w NATO, a członkowie Sojuszu pomagają i wspierają jej starania o przystąpienie do Sojuszu. W projekcie NATO 2030 polityka rozszerzenia będzie jednym z takich obszarów. Jest jasne, że przywódcy NATO, którzy spotkają się jeszcze w tym roku, będą dyskutować i decydować o polityce otwartych drzwi NATO ”- powiedział Stoltenberg.

Przypomniał też, że podczas szczytu w Bukareszcie w 2008 r. sojusznicy zdecydowali, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Ta decyzja była we wszystkich decyzjach aliantów, które zapadły po tym szczycie.

„Teraz należy się skupić na reformach. Z zadowoleniem przyjąłem informację Prezesa Rady Ministrów (Ukrainy - red.), że Ukraina kontynuuje reformy, ma demokratyczną kontrolę nad obronnością i siłami zbrojnymi, kontynuuje wysiłki na rzecz walki z korupcją i wzmacniania rządów prawa, demokratycznych instytucji w kraju. To jest dobre dla Ukrainy niezależnie od NATO. Ale dodatkowo, im skuteczniej Ukraina przeprowadza reformy, tym bliżej jest standardów NATO i członkostwa” - podkreślił lider Sojuszu i zwrócił uwagę, że w ostatnich latach polityka rozszerzenia NATO była polityką sukcesu, ponieważ przyczyniła się do szerzenia podstawowych wartości w Europie - praworządności, wolności osobistej i demokracji.

„Od zakończenia zimnej wojny prawie podwoiliśmy liczbę członków NATO. Na początku lat dziewięćdziesiątych mieliśmy 16 krajów, teraz mamy 30. Tak więc polityka NATO odniosła sukces, ponieważ opierała się na woli narodów tych krajów dla osiągnięcia naszych wartości”- powiedział Stoltenberg.

Przypomnijmy, we wtorek 9 lutego delegacja rządu pod przewodnictwem premiera Denysa Szmyhala rozpoczęła roboczą wizytę w Brukseli. Wczoraj Szmyhal spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W programie wizyty przewidziano cykl spotkań roboczych z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 11 lutego Denys Szmyhal będzie przewodniczyć rozmowom w formie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-