Europejczycy znacznie rzadziej asocjują Ukrainę z wojną i z Rosją

Europejczycy znacznie rzadziej asocjują Ukrainę z wojną i z Rosją

Ukrinform
Obywatele Francji, Niemiec, Polski i Włoch znacznie rzadziej, niż 5 lat temu, kojarzą Ukrainę z wojną i Rosją.

Takie dane z badań socjologicznych zaprezentował Leo Litra, starszy analityk w centrum „Nowa Europa” - informuje korespondent Ukrinform.

„W 2015 roku 48% naszych respondentów kojarzyło Ukrainę z wojną, czyli połowa badanych faktycznie kojarzyła Ukrainę z wojną. W tym roku mamy 12% - prawie czterokrotnie mniej niż w 2015 roku. Ukraina odchodzi od tego obrazu - że jest to kraj, w którym toczy się wojna , niezależnie od tego, czy jest ofiarą rosyjskiej agresji, czy też nie, ale nadal była z nią kojarzona. To pozytywny trend - powiedział analityk.

Powiedział, że pięć lat temu 18% respondentów z tych krajów kojarzyło Ukrainę z Rosją. Obecnie takich respondentów jest dwukrotnie mniej - 9,1%.

"To bardzo ważne, bo Ukraina jest postrzegana teraz coraz bardziej jako niezależne państwo, które ma własną politykę w przestrzeni poradzieckiej, a teraz Ukraina nie jest już kojarzona z Rosją" - powiedział Litra.

Ekspert podkreślił, że jeśli porównamy tegoroczne badanie z danymi z 2015 roku w ogóle, to „uzyskaliśmy lepsze wyniki, więcej pozytywnych trendów i tendencji”.

Litra dodała, że badanie zostało przeprowadzone we Francji, Niemczech, Polsce i we Włoszech, wśród ponad 4000 respondentów, którzy reprezentowali wszystkie grupy wiekowe i reprezentowali proporcjonalnie wszystkie regiony.

Ankieta została przeprowadzona od 22 do 28 marca br.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-