Sprawdzian na upał i słońce - podsumowanie wizyty Kuleby w Turcji

Sprawdzian na upał i słońce - podsumowanie wizyty Kuleby w Turcji

publikacja
Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba odwiedził Turcję w dniach 3-4 lipca i nie udał się tradycyjnie do Ankary ani Stambułu, ale do Antalyi.

Region ten stał się głównym miejscem do przyjmowania gości z zagranicy po złagodzeniu warunków kwarantanny (komunikacja lotnicza z Ukrainą została wznowiona 1 lipca). Wznowienie sezonu turystycznego w Turcji jest obecnie przedmiotem zainteresowania kilku ministerstw - Spraw zagranicznych, Kultury i turystyki i Zdrowia. W rzeczywistości pod względem aktywności i poziomu komunikacji stolica kraju przeniosła się do bardzo gorącej Antalyi. Taki właśnie sprawdzian słońcem i niesamowitym upałem.

Z 1 lipca każdego dnia do Antalyi przylatuje około dziesięciu samolotów – to prawie jedna trzecia całkowitego ruchu lotniczego. Turyści przylatują z Kijowa, Odessy, Dniepra, Zaporoża i Charkowa. Liczba przybywających osób zbliża się do 10 tysięcy i jak dotąd nie zarejestrowano żadnego pozytywnego przypadku COVID-19. Takim właśnie samolotem przybył również do Antalyi po południu 3 lipca nasz Minister.

Za dwie godziny rozpoczyna się program pierwszego dnia wizyty - spotkanie z tureckim szefem MSZ Mevlutem Cavusoglu i ósme spotkanie Wspólnej Grupy Planowania Strategicznego.

Turecki minister czekał na naszego w holu hotelu REGNUM, znanego z tego, że w 2015 roku odbyło się tu spotkanie „wielkiej dwudziestki”. Przypominają o tym napis na marmurze i rzędy flag.

„Merhaba” - witają się po turecku Dmytro Kuleba i Mevlut Cavusoglu. Ministrowie nie podają sobie rąk – przestrzegają dystansu. Zamiast uścisku dłoni - powitanie łokciami. Turcja jest już przyzwyczajona do tych ograniczeń. Tutaj się teraz witają „łokciami”, czy „pięściami” lub przykładają rękę do piersi.

OD KRYMU DO UMOWY O WOLNYM HANDLU PO ZEZWOLENIE NA POBYT

Negocjacje między ministrami rozpoczęły się tete-a-tete i były kontynuowane w rozszerzonym formacie. Podniesiono szeroki zakres zagadnień, a jednym z pierwszych był Krym i jego tymczasowa okupacja przez Rosję. Turcja potwierdziła, że nie uznawała i nigdy nie uzna aneksji półwyspu. Te słowa są ważne dla Ukrainy, zwłaszcza teraz, w kontekście nielegalnego referendum na półwyspie.

Stanowisko Turcji i osobiście ministra Cavusoglu podkreśla fakt, że przez kilka lat z rzędu w Antalyi, dzięki jego wsparciu dzieci i rodziny poległych żołnierzy ATO / OSP wracają tu do zdrowia. Kuleba podziękował za takie podejście i możliwości. W tym roku pandemia nie pozwoli na wdrożenie tego projektu, ale w przyszłym roku - bardziej realistyczne perspektywy kontynuacji tej praktyki.

Nasz minister podziękował również za pomoc humanitarną udzieloną Ukrainie w warunkach pandemii. Jego kolega przypomniał o zamiarze Turcji realizacji projektu budowy mieszkań dla Tatarów Krymskich i wyraził gotowość Turcji do udzielenia pomocy w przezwyciężeniu skutków powodzi w zachodnich regionach Ukrainy.

Ogłoszono również długo oczekiwaną decyzję Ukraińców mieszkających w Turcji - Ukraina wróciła na listę krajów, których obywatele mają prawo do uzyskania krótkoterminowego zezwolenia na pobyt turystyczny. Ankara jest również gotowa do pracy nad ułatwieniami wizowymi dla obywateli Ukrainy leczonych w Turcji. Nawiasem mówiąc, pierwszymi Ukraińcami, którzy przybyli do Turcji, nie byli turyści, ale pacjenci z rakiem, którzy przybyli do kraju na początku czerwca - na leczenie.

Kwestia podpisania umowy o wolnym handlu jest dziś aktualna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Koronawirus nie oszczędził ani kontaktu z ludźmi, ani wskaźników ekonomicznych. A o ile pierwszy jest łatwy do odnowienia, drugi potrzebuje wsparcia i wysiłku. Obroty handlowe między krajami wykazują tendencję wzrostową od kilku lat z rzędu, a ubiegłoroczne wyniki wzrosły o ponad 26% do prawie 5 miliardów dolarów. Zarówno Kijów, jak i Ankara są przekonane, że liczbę tę można podwoić. Ale bez umowy o wolnym handlu trudno będzie osiągnąć sumę 10 miliardów. Według ministra Kuleby prace są kontynuowane. Zawarcie umowy jest celem, który można osiągnąć przed spotkaniem prezydentów zaplanowanym na ten rok.

BEZPIECZNA TURYSTYKA - GWARANCJA UDANEGO SEZONU

Temat turystyki, rozpoczęcie sezonu i środki bezpieczeństwa znajdują się na dyplomatycznym porządku dziennym Turcji ze wszystkimi krajami. Co więcej - ten porządek dzienny buduje się na turystyce. Państwo dołożyło wszelkich starań i otwiera sezon, a turyści mogą bezpiecznie się zrelaksować i z tym samym poziomem usług. Dwa tygodnie temu minister Cavusoglu i turecki minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy przedstawili dyplomatom i dziennikarzom w Antalyi program „Certyfikat bezpiecznej turystyki” na bazie lokalnych hoteli. Obaj ministrowie pochodzą z tych rejonów, obaj pracują nad rozwojem turystyki zarówno na poziomie państwowym, a zwłaszcza nad promocją tego regionu na świecie.

Nasz minister ocenił poziom przygotowania do sezonu turystycznego: w tej chwili nie widzi przeszkód w odwiedzaniu Turcji, w szczególności Antalyi. Sam w tym regionie jest po raz pierwszy i uważa środki bezpieczeństwa za wystarczające. Uważa, że organizacja wakacji w Turcji jest dostosowana do wyzwań. Apeluje jednak do obywateli, którzy w tym roku przylecą nad Morze Śródziemne lub Morze Egejskie, do zapamiętania ograniczeń i przestrzegania wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Po konferencji prasowej turecki minister zaprosił Kulebę na oficjalną kolację. Ministrowie pojechali na miejsce kolacji „buggy”, którym kierował sam Cavusoglu.

UKRAIŃCY - AKTYWNA CZĘŚĆ WSPÓLNOTY WIELONARODOWEJ

Następnego dnia było gorąco: zarówno w pogodzie, jak i w nasyceniu. Już rano w słońcu było powyżej 40 °, a w cieniu - 35 °.

Rozpoczął się program odsłonięcia reliefu Szewczenki w Parku Kultury Ukraińskiej w Antalyi. Park ten pojawił się na mapie miasta nie tak dawno - nieco ponad rok temu. Są tam przytulne altanki, plac zabaw, specjalna konfiguracja ławki - aby zachować dystans. Teraz wejście do parku zdobi płaskorzeźba Wielkiego Poety.

Od strony tureckiej w uroczystościach uczestniczył mer rejonu. Na spotkaniu opowiedział ministrowi, że w ponad 300 000 rejonie, największemu w mieście, mieszka ponad 50 narodowości, a Ukraińcy są aktywnymi członkami tej wielonarodowej społeczności. Ich działania są cenione i wspierane, a stworzenie parku jest kolejnym tego dowodem.

W parku minister spotkał się z szefami i przedstawicielami ukraińskich i krymskotatarskich organizacji publicznych w Turcji. We wszystkich regionach istnieją oddziały diaspory ukraińskiej (jest ich już 15 w całym kraju). W Antalyi są trzy ukraińskie związki zawodowe. Najstarszą z nich jest organizacja pozarządowa „Rodzina ukraińska”, na której czele stoi Vita Mychajłowa: z inicjatywy której w parku kultury ukraińskiej zainstalowano płaskorzeźbę Tarasa Szewczenki.

Ministra przywitał miejscowy chór „Berehynia” i uczniowie ukraińskich szkół sobotnich, którzy recytowali wiersze Szewczenki w języku ukraińskim i tureckim. Teraz park zdobią jeszcze dwa symboliczne drzewa. Ukraińska wierzba i drzewo pomarańczowe, które jest symbolem regionu Antalya, zostały posadzone przez ministra i mera.

Z pytań od społeczności do ministra mogę podsumować: spółki się wzmacniają i rozszerzają swoją działalność. Nie pytają już o organizację pracy, proszą o wsparcie pracy naukowej i badawczej, projektów kulturalnych, pomoc w publikacji zbioru poezji ukraińskiej w języku tureckim.

Dalej - spotkanie z biznesem w Konsulacie Ukrainy w Antalyi. Ukraińska misja dyplomatyczna w tym regionie działa od listopada 2018 r.

BIZNES - ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW BĘDZIE SPRZYJAĆ MSZ

Czołowi dyrektorzy i właściciele firm nie tylko z Antalyi, ale także z całego regionu południowego, zgromadzili się w Antalyi, aby spotkać się z ministrem. Wizyta ministra poprzedzona była roboczą wizytą ambasadora Ukrainy Andrija Sybigi w tym regionie. W ciągu kilku dni odwiedził on prowincje Mugla i Atalię, gdzie spotkał się z lokalnymi gubernatorami, merami, przedstawicielami ukraińskiej społeczności i biznesu. Wszyscy zapewniali o wsparciu Ukrainy i Ukraińców i byli zainteresowanych rozszerzeniem i zacieśnieniem współpracy w sferze biznesowej, kulturalnej i turystycznej.

W spotkaniu z ministrem wzięli udział przedstawiciele ukraińskiego biznesu, którzy nie tylko odnieśli sukces i zdobyli doświadczenie, ale także stale wspierają różne ukraińskie projekty: organizują imprezy, organizują szkoły i obozy, rehabilitują dzieci żołnierzy ATO / OSP.

Przedsiębiorcy przedstawiali ministrowi konkretne kwestie, w tym sytuację ukraińskiego biznesu jako zagranicznego w Turcji, specyfikę ustawodawstwa, mechanizmy wsparcia ze strony państwa. Ukraiński biznes w Turcji ma ogólnie pozytywne i udane doświadczenia, ale w niektórych przypadkach droga ta nie była ani łatwa, ani płynna. Minister słuchał uważnie i wskazywał priorytety. Wśród celów strategicznych nie wymienia podejścia globalnego, ale bardziej merytoryczne - w szczególności, aby towary ukraińskie były rozpoznawalne na poziomie masowego konsumenta.

Wśród priorytetów swojej pracy w tym obszarze Dmytro Kuleba nazywa budowanie systemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w taki sposób, aby promować pracę i projekty ukraińskiego biznesu i inwestorów. Minister zaprasza ukraińskich przedsiębiorców za granicą do większego zaangażowania i korzystania z możliwości oferowanych przez format Rady Eksporterów i Inwestorów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W rezultacie wizyty minister przedstawił trzy główne aspekty stosunków ukraińsko-tureckich na obecnym etapie: wysoki poziom dialogu politycznego i konkretne projekty międzypaństwowe oparte na wspólnym wzroście. Kolejne dwa - rozwój ukraińskiego biznesu w Turcji i kontakty międzyludzkie, w tym wzmacniając i jednocząc społeczność. Kuleba jest przekonany, że wzmocnienie naszych stosunków z Turcją jest daleko w tyle za formatem stosunków dwustronnych, co jest korzystne dla całego regionu Morza Czarnego. Ankara absolutnie zgadza się z tą wizją.

Olha Budnyk, Antalya


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-