Kuleba z ONZ wezwał Rosję do powstrzymania cyberataków w celu destabilizacji innych krajów

Kuleba z ONZ wezwał Rosję do powstrzymania cyberataków w celu destabilizacji innych krajów

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ o postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za cyberataki zgodnie z prawem międzynarodowym oraz o opracowanie „wspólnych zasad gry” w cyberprzestrzeni.

Minister oświadczył to na online posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ - donosi służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Ukraina nalega, aby ci, którzy celowo organizują i przeprowadzają cyberataki, zostali postawieni przed sądem. Jesteśmy przekonani, że obecne prawo międzynarodowe obejmuje cyberprzestrzeń. Istnieje również zasada nieagresji jednego państwa przeciwko drugiemu - powiedział Kuleba i zaznaczył, że od 2014 roku cyberataki są jednym z wymiarów rosyjskiej agresji na Ukrainę, co zmusiło nasz kraj do przemyślenia strategii bezpieczeństwa narodowego. Według niego, w tym czasie Ukraina zdobyła bezcenną wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu cyberzagrożeń, którą jest gotowa podzielić się z partnerami.

Minister spraw zagranicznych poinformował, że w 2019 r. odnotowano ponad 1500 incydentów cybernetycznych na Ukrainie w obiektach infrastruktury krytycznej. Dodał, że inne państwa również doświadczają tak wrogiego zachowania ze strony Rosji i uważają za to odpowiedzialny Kreml.

„Wiemy, że Rosja jest odpowiedzialna za szereg operacji cybernetycznych wykorzystywanych jako narzędzie polityczne. Technologie informacyjne i komunikacyjne były wykorzystywane do prowadzenia kampanii dezinformacyjnych, ingerencji w proces wyborczy, szpiegostwa cybernetycznego i cyberataków na infrastrukturę krytyczną w wielu krajach w Europie i poza nią - powiedział minister.

Kuleba jest przekonany, że w czasach kryzysu koronawirusa zagrożenia cybernetyczne stają się jeszcze bardziej istotne, dlatego cyberbezpieczeństwo wymaga większej uwagi.

Minister zwrócił uwagę uczestników na rosyjskie próby zaprezentowania się na forum ONZ jako inicjatora kampanii na rzecz wzmocnienia międzynarodowej informacji i bezpieczeństwa cybernetycznego.

„Jako państwo, które zostało oskarżone o przeprowadzanie ukierunkowanych cyberataków na ukraińską energię i inną krytyczną infrastrukturę, Rosja musi natychmiast zaprzestać korzystania z nowoczesnej technologii komputerowej w celu destabilizacji i tworzenia kryzysów” - powiedział.

Kuleba podkreślił, że państwa członkowskie ONZ muszą połączyć siły, aby opracować wspólne „reguły gry”, które pomogą zapobiec wszelkim próbom zdyskredytowania takiego osiągnięcia ludzkości, jak nowoczesna technologia komputerowa.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-