Ukraina wezwała ONZ do uznania deportacji Tatarów krymskich za zbrodnię

Ukraina wezwała ONZ do uznania deportacji Tatarów krymskich za zbrodnię

wideo
Ukrinform
Ukraina w ONZ będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby deportacja Tatarów krymskich przez reżim stalinowski w 1944 r. została oficjalnie uznana za przestępstwo międzynarodowe – powiedział w poniedziałek w przemówieniu wideo do państw członkowskich ONZ Stały Przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kyslyca.

„Ukraina będzie kontynuować wysiłki, by fakt deportacji Tatarów krymskich został uznany za przestępstwo, o którym zawsze będzie się pamiętać” - powiedział ukraiński dyplomata.

W związku z tym podkreślił, że przemilczanie czynów przestępczych i ignorowanie agresji prowadzi do bezkarności i kontynuacji okupacji.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała, aby zapobiegać wojnom i łamaniu praw człowieka” - powiedział.

Kyslyca przypomniał, że podczas deportacji w 1944 r. dziesiątki tysięcy Tatarów Krymskich zginęło, straciło krewnych i przyjaciół, a wszelkie wzmianki o tym były prześladowane przez reżim.

„Przez dziesięciolecia Związek Radziecki zakazał wspominania o tej tragedii. Dzisiaj Putin celowo gloryfikuje Stalina, rozpoczynając kolejną kampanię przemocy i represji na okupowanym Krymie”, powiedział Kyslyca.

Przedstawiciel Ukrainy podkreślił, że obecny prezydent Rosji „nadal stosuje stalinowskie metody terroru i prześladowań Tatarów Krymskich”, aby uzasadnić nielegalną okupację półwyspu.

Deportacja Tatarów Krymskich, która rozpoczęła się 18 maja 1944 r. i trwała kilka dni, została uznana za jedną z największych zbrodni popełnionych przez ZSRR podczas II wojny światowej.

W 2015 r. Rada Najwyższa Ukrainy uznała działania reżimu sowieckiego za ludobójstwo i ogłosiła 18 maja Dniem Pamięci Ofiar Deportacji Narodu Tatarów Krymskich.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-